Nie ma już wolnych miejsc na liście biegu, który wróci po trzech latach

Start 18. PZU Cracovia Maraton fot. Paulina Koziel
24 kwietnia, po trzech latach pandemicznej przerwy, Cracovia Maraton wraca w tradycyjnej formule. 16 marca zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do 19. edycji imprezy.

Na liście startowej 19. Cracovia Maraton widnieje pięć tysięcy nazwisk. Organizatorzy z powodu wciąż trwającej pandemii ustalili mniejszy niż w poprzednich latach limit osób, które mogą pokonać ulicami Krakowa dystans 42 kilometrów i 195 metrów. Podobnie jak w przypadku zorganizowanych jesienią Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonie Królewskim, priorytetem ma być bezpieczeństwo uczestników, a nie bicie rekordów frekwencji.

Zapisy do biegu, który planowo miał się odbyć w kwietniu 2020 roku, zostały wznowione 9 lutego. Wówczas zapisanych było już 3797 osób, które czekały na lepsze czasy dla organizacji sportowych imprez masowych i nie żądały od Zarządu Infrastruktury Sportowej zwrotu opłaty (można to było zrobić do końca stycznia 2022). Jeszcze do 10 kwietnia każdy zapisany ma możliwość oddania swojego miejsca innej osobie i przeniesienia opłaty startowej.

ZIS poinformował także o zakończeniu zapisów do Cracovia Maraton na Rolkach – 23 kwietnia wokół Błoń zobaczymy 300 osób. Trwa rejestracja do 19. Cracovia Maraton dla Zawodników Niepełnosprawnych na Wózkach.

Organizator nie przedstawil jeszcze trasy 19. Cracovia Maraton. Wiadomo jednak, że dystans należy pokonać do sześciu godzin. Start 24 kwietnia o godzinie 9.

Rekordowe czasy w 2019 roku

Poprzedni krakowski maraton w tradycyjnej formule udało się przeprowadzić 28 kwietnia 2019 roku. Linię startu przekroczyło 5290 zawodników i zawodniczek. Wygrał Kenijczyk Cyprian Kotut, który do mety dotarł po 2 godzinach 9 minutach i 18 sekundach i ustanowił nowy rekord trasy. Najszybszą kobietą, która również pobiła poprzedni rekord, okazała się Ukrainka Viktoriya Khapilinia – uzyskała czas 2:28:03. Najlepszy z Polaków okazał się Jakub Szymankiewicz z Wronek, który zajął ósme miejsce – 2:23.01. Wśród kobiet najlepszą Polką okazała się Angelika Mach – 2:39:52 i czwarta lokata wśród pań.

19. Cracovia Maratron. Nagrody dla najlepszych

Najszybszy mężczyzna i kobieta 19. Cracovia Maratonu otrzymają nagrodę finansową 20 tysięcy złotych. Za drugie miejsce – 15 tysięcy, a za trzecie – 10 tysięcy. W klasyfikacji Najlepszy Polak/Najlepsza Polka premia wynosi pięć tysięcy złotych. Najstarszy uczestnik, który ukończy bieg, może liczyć na tysiąc złotych.  

Dodatkowe pieniądze można zyskać za ustanowienie nowego rekordu trasy:  

- mężczyźni: poniżej 2:09:18 (aktualny rekord) – 10 tysięcy złotych dla pierwszego zawodnika; poniżej 2:07:00 – 20 tysięcy złotych dla pierwszego zawodnika.  

- kobiety: poniżej 2:28:03 (aktualny rekord) – 10 tysięcy złotych dla pierwszej zawodniczki; poniżej 2:27:00 – 20 tysięcy złotych dla pierwszej zawodniczki.