Niejasna treść rozporządzenia. Pierwsze mecze amatorów już w środę

fot. Mateusz Kaleta
Z rozporządzenia Rady Ministrów nie wynika wprost, czy zielone światło dla uprawiania sportu na świeżym powietrzu oznacza także możliwość powrotu do rywalizacji seniorów-amatorów.. Małopolski Związek Piłki Nożnej szykuje się do wznowienia lig od 24 kwietnia. Wcześniej, 21.04, zaplanowano mecze Pucharu Polski.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu o tydzień – do 25 kwietnia – większości obostrzeń, które mają pomagać w walce z kolejną falą pandemii. Ogłosił jednocześnie, że od 18 kwietnia dzieci wracają do żłobków i przedszkoli oraz dozwolne jest uprawianie sportu w otwartej przestrzeni.

– Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne – powiedział Niedzielski.

Wcześniej prezesi 16 wojewódzkich związków piłki nożnej napisali list do premiera, w którym prosili o dopuszczenie rywalizacji pod gołym niebem. Wskazywali na szereg badań, które potwierdzają niskie ryzyk zakażenia. W czwartek słowa zostały przelane na papier. W rozporządzeniu Rady Ministrów czytamy:Brzmienie rozporządzenia jest niejednoznaczne. Małopolski Związek Piłki Nożnej przekazał, że większość interpretacji prawnych dopuszcza powrót piłki seniorskiej na obiekty sportowe, co pozwala wznowić rozgrywki od IV ligi do C klasy w reżimie sanitarnym.

– W rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 kwietnia dopuszczono powrót współzawodnictwa dzieci i młodzieży organizowanego w ramach polskiego związku sportowego - co do tego nie ma wątpliwości. Pojawiły się one w przypadku rozgrywek seniorskich. W mojej ocenie sformułowanie, że istnieje możliwość prowadzenia przez przedsiębiorców oraz inne podmioty, działalności obiektów sportowych, na otwartym powietrzu, przy czym w miejscu, w którym prowadzona jest działalność, może przebywać nie więcej niż 25 osób, pozwala na wznowienie rozgrywek – mówi LoveKraków.pl radca prawny Bartosz Ryt.

Sformułowanie to dotyczy bowiem – w ocenie radcy – miejsca, w którym rzeczywiście prowadzona jest działalność (konkretnego boiska), a nie kompleksu obiektów, na którym może istnieć więcej niż jeden obiekt sportowy (boisko).

– W mojej ocenie ograniczenie do 25 osób dotyczy wyłącznie boiska, a nie pozostałej części kompleksu, w tym ławek rezerwowych. Możliwe jest więc rozgrywanie na boisku meczu z udziałem 25 osób (dwóch drużyn po 11 zawodników i 3 sędziów). Na terenie kompleksu może być więcej osób, ale współzawodniczyć na otwartym powietrzu na jednym takim obiekcie (boisku) może maksymalnie 25, co idealnie odpowiada parametrom rywalizacji piłkarskiej – tłumaczy Ryt. 

Sezon przedłużony o dwa tygodnie?

– Ostateczne decyzje zapadną w poniedziałek na posiedzeniu Prezydium Zarządu MZPN. Ustalone zostaną kwestie dotyczące formuły rozgrywek, zmian terminarzowych, a przede wszystkim zatwierdzona zostanie procedura związana z organizacją meczów z zachowaniem reżimu sanitarnego – podał Ryszard Kołtun, wiceprezes związku.

Wszystko wskazuje, że wcześniej – 21 kwietnia – rozegrane zostaną spotkania 1/8 Pucharu Polski na szczeblu Małopolski. 

Piłkarze niższych lig spotkania o stawkę rozegrali jeszcze w 2020 roku. Runda wiosenna miała się zacząć na początku marca, ale na przeszkodzie stanęły obowiązujące przepisy ze względu na stan epidemii. Zaległe spotkania trzeba będzie zaplanować na inne terminy.

– Sezon ma się zakończyć 30 czerwca, ale czynimy starania na szczeblu PZPN, aby – w razie potrzeby – mógł być przedłużony do połowy lipca – poinformował MZPN.comments powered by Disqus