Nowi trenerzy trzech drużyn Cracovii. Asystent Czesława Michniewicza pokieruje rezerwami

Trener Mirosław Kalita poprowadzi rezerwy Cracovii fot. cracovia.pl

Mirosław Kalita został nowym trenerem występującej w III lidze Cracovii II. Dotychczasowy szkoleniowiec „dwójki” Wojciech Ankowski podjął się misji ratowania przed spadkiem zespołu juniorów starszych, a Paweł Szwajdych poprowadzi juniorów młodszych.

53-letni Mirosław Kalita to były piłkarz drużyn ekstraklasowych. Występował na pozycji środkowego pomocnika między innymi w Amice Wronki, z którą dwukrotnie sięgał po Puchar Polski. W klubie z Wielkopolski poznał ówczesnego bramkarza Czesława Michniewicza, do niedawna selekcjonera reprezentacji Polski. Nowy trener rezerw Cracovii był członkiem sztabu Michniewicza w reprezentacji do lat 21, a ostatnio w kadrze A, która wyszła z grupy w mistrzostwach świata w Katarze. Kalita odpowiadał za analizę stałych fragmentów gry rywali i pomagał w organizacji treningów.

Awans celem rezerw

Opiekun Cracovii II ma doświadczenie w samodzielnej pracy w niższych klasach rozgrywkowych. Prowadził zespoły także w III lidze, w której występują rezerwy Pasów. W jego CV można znaleźć Wisłokę Dębica, Partyzanta Targowiska, Stal Stalowa Wola i Watrę Białka Tatrzańska.

Za zatrudnieniem Kality stoi dyrektor sportowy, a od niedawna także wiceprezes klubu Stefan Majewski. W przeszłości mieli relację trener -zawodnik, pracowali  także w PZPN, gdzie Majewski przez lata był dyrektorem sportowym. – Byłem szczęśliwy, że trener zaproponował mi pracę akurat w Cracovii. Barw nie musiałem zmieniać – mówi nowy pracownik w rozmowie przed klubową kamerą.

Jesienią rezerwy Cracovii w 17 meczach wywalczyły 33 punkty i są w czołówce III ligi. Murowanym faworytem rozgrywek, po wycofaniu lidera tabeli ŁKS-u Łagów, jest jednak Wieczysta Kraków. – Praca w III lidze nie jest dla mnie nowością, natomiast chciałbym krótko pobyć na tym poziomie, bo postawiłem drużynie cel, którym jest awans do II ligi – zdradza Kalita.

Ankowski na ratunek U-19

W klubie pozostał Wojciech Ankowski, który jesienią odpowiadał za wyniki rezerw. Po półrocznej przerwie wraca do prowadzenia drużyny juniorów starszych, którą po fatalnych wynikach opuścił Wojciech Stawowy. – Ponowne powierzenie prowadzenia zespołu juniorów starszych trenerowi Ankowskiemu to ważna decyzja i cieszymy się, że została przez niego zaakceptowana. Z punktu widzenia całej akademii utrzymanie się w Centralnej Lidze Juniorów U-19 jest kluczowym celem na nadchodzącą rundę i wierzymy, że Wojtek, który bardzo dobrze zna ten zespół, jest dobrym kandydatem do realizacji tego zadania – tłumaczy dyrektor Majewski.

Poprzedni sezon juniorzy starsi skończyli na piątym miejscu. Na dwie kolejki przed końcem zajmowali trzecią lokatę, ale nie zdobyli medalu po przegranej i remisie na finiszu rywalizacji. Ankowski wraca do drużyny, która po jesieni plasuje się na 14. miejscu (rywalizuje 16 drużyn).

Wychowanek w U-17

Cracovia musiała obsadzić także stanowisko trenera juniorów młodszych (CLJ U-17), które zwolnił Roland Thomas. Osoby decyzyjne postawiły na 40-letniego Pawła Szwajdycha, który jako zawodnik krakowskiego klubu przeszedł drogę od juniorów do pierwszego zespołu grającego w ekstraklasie.

Szwajdych, w przeszłości pomocnik, pracuje w akademii Cracovii od lipca 2020 roku. Zaczynał z zawodnikami urodzonymi w 2008 roku, a na początku bieżącego sezonu objął młodzików (U-13). Jego nowa drużyna zamyka tabelę grupy wschodniej CLJ U-17.