Nowy trener rezerw Cracovii. Prezes zna go z Widzewa Łódź

Krzysztof Mordak (z lewej) poprowadzi Cracovię II fot. Łukasz Żołądź/cracovia.pl

Krzysztof Mordak poprowadzi drugą drużynę Pasów, która od sezonu 2024/2025 wróci do rywalizacji w małopolskiej IV lidze.

Rezerwami ekstraklasowicza miał się zajmować zatrudniony zimą Dawid Kroczek. W kwietniu niespodziewanie otrzymał misję uratowania pierwszego zespołu przed spadkiem z ekstraklasy, a gdy się powiodła – został jej szkoleniowcem na stałe, podpisując umowę do 30 czerwca 2025, z opcją przedłużenia o rok. 

Do prowadzania drugiej drużyny został zatrudniony Krzysztof Mordak, który przez ostatni rok pracował w Stomilu Olsztyn. Był asystentem i analitykiem w sztabie drużyny, która spadła z I ligi do II. W sezonie 2022/2023 Mordak był analitykiem w ekstraklasowym Widzewie Łódź, gdzie prezesem był Mateusz Dróżdż, obecny sternik Cracovii. Wcześniej współpracował z akademią łódzkiego klubu, w której zajmował stanowisko koordynatora działu analiz i drugiego trenera zespołu U-19. W przeszłości związany był również z drużynami U-16 i U-17, gdzie pełnił funkcję trenera. Ma również doświadczenie w prowadzeniu zespołów z niższych lig.

Reaktywacja rezerw Cracovii

Rezerwy pięciokrotnego mistrza Polski wrócą do rywalizacji po roku przerwy. W rozgrywkach 2022/2023 zajęły szóste miejsce i zostały zlikwidowane decyzją ówczesnego prezesa Janusza Filipiaka. Cracovia otrzymała od komisji licencyjnej nadzór finansowy i druga drużyna stała się ofiarą szukania oszczędności. Do zmiany decyzji profesora próbował przekonać Jacek Zieliński, ówczesny trener pierwszej drużyny. – Walczyliśmy do końca o pozostanie rezerw. Jednak w tym kształcie, jak na wiosnę, nie były do zaakceptowania. Mieliśmy plan, by zbudować je na bazie zawodników kończących wiek juniora. Najstarsi mieli być z rocznika 2002. W kolejnym sezonie będą mieli status młodzieżowca w ekstraklasie. Decyzja pana profesora była nieodwołalna i ją szanujemy – podkreślał.

Powrót „dwójki” zapowiedziała jesienią ubiegłego roku Elżbieta Filipiak, która po wypadku swojego męża tymczasowo przejęła obowiązki prezesa. 

Cracovia II będzie rywalizowała w małopolskiej IV lidze (piąty poziom rozgrywkowy). Jej celem, poza ogrywaniem młodych piłkarzy, będzie szybki awans do III ligi. 

Sezon 2023/2024 zakończy się 23 czerwca. Zwycięstwo w rozgrywkach zapewniła sobie Wisła II Kraków: