Piłkarze Cracovii spotkają w sztabie nowe osoby

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Cracovia rozpoczyna przygotowania do sezonu 18 czerwca, ale na przyjazd niektórych zawodników trzeba będzie poczekać dłużej. Latem klub chce przeprowadzić sześć transferów.

Pierwszy trening w Rącznej rozpocznie się dziś o godzinie 17.15. W Pasach mają nadzieję, że... jak najpóźniej do klubu wróci Otar Kakabadze. 29-letni wahadłowy przebywa z reprezentacją Gruzji na mistrzostwach Europy. Jego kadra rywalizuje w grupie F, która dziś zagra z Turcją, a 22 i 26 czerwca z Czechami i Portugalią. Niezależnie od tego, jak daleko zajdzie debiutant, Kakabadze otrzyma po turnieju dwa tygodnie wolnego. Nieco wcześniej w ośrodku treningowym w Rącznej muszą się zameldować reprezentanci innych krajów. Finowie Arttu Hoskonen i Benjamin Kallman oraz Macedończyk Jani Atanasov zostali zobowiązani do udziału w obozie, który odbędzie się w Warce od 1 do 10 lipca.

Latem Pasy rozegrają sześć sparingów. Przed wyjazdem na zgrupowanie zmierzą się z Polonią Bytom (29.06), a w Warce ich rywalami będa Radomiak Radom (3.07) i Omonia Nikozja z Cypru (6.07). Po powrocie drużynę czeka próba z Hapoelem Beer Szewa z Izraela (10.07). 13.07 zaplanowano dwa spotkania kontrolne z czeską Sigmą Ołomuniec i Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Nowy asystent, kierownik i lekarz

Pierwszy trener Dawid Kroczek zyskał nowego współpracownika. Asystentem został Konrad Stańczyk, który z Cracovią jest związany od 2020 roku. W przeszłości pracował z drużynami juniorów (U15, U16, U17, U19), uczy też w Szkole Mistrzostwa Sportowego, której organem prowadzącym jest krakowski klub. W sierpniu rozpocznie udział w kursie UEFA Elite Youth A.

Po 15 latach doszło do zmiany lekarza pierwszej drużyny. Sylwię Krzykawską-Figurę zastąpił ortopeda Przemysław Pękala, wykładowca Krakowskiej Akademii. W 2023 roku znalazł się na liście TOP 2 proc. najlepszych naukowców na świecie opublikowanej przez Stanford University wraz wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies.

Nowym kierownikiem został Michał Nawrot, który od końca października był przy drużynie jako kierownik ds. logistyki technicznej zespołu. Od teraz przejmuje całość kompetencji Filipa Trubalskiego, który w ostatnim czasie był mocno zaangażowany w pracę działu sportowego jako wicedyrektor sportowy, a w kwietniu objął stanowisko dyrektora technicznego.

Na transfery trzeba będzie poczekać

Dotąd Cracovia informowała wyłącznie o odejściach piłkarzy. Z występami w biało-czrwonej pasiastej koszulce pożegnali się Eneo Bitri, Lukas Hrosso, David Jablonsky, Takuto Oshima, Cornel Rapa i Adam Wilk. Szef skautingu Jarosław Gambal przyznał, że w planach jest pozyskanie sześciu zawodników. Priorytetowe pozycje do wzmocnienia to bramka i środek obrony.

Na komunikaty o podpisaniu umów z nowymi piłkarzami kibice mogą trochę poczekać. Po pierwsze, Cracovia szuka jakościowych zawodników. Po drugie, prezes Mateusz Dróżdż na początku swojej pracy przy ulicy Kałuży zapowiedział, że Pasy nie będą już dobrym płatnikiem dla wszystkich. Stąd negocjacje z potencjalnymi piłkarzami Pasów mogą trwać dłużej.

– Gdy byłem w Widzewie, to było powiedzenie, że więcej niż Lechia to może tylko Cracovia obiecać. Chciałbym to zmienić i jeżeli negocjacje będą trudne, to proszę kibiców o cierpliwość, bo ma być normalnie. Na zatrzymanie kuli śnieżnej daję sobie dwa lata. Musimy ustalić reguły, których nie będziemy łamać. Nie zamierzamy skąpić, ale płacić za określoną jakość. Klub płaci na czas, ale muszą być wprowadzone mechanizmy w kwestii budżetowej. Pion sportowy nie może wydawać tyle, ile przychodzi mu na myśl – mówił Dróżdż pod koniec stycznia.

Jedyny krakowski zespół w ekstraklasie rozpocznie sezon 21 lipca o godzinie 14:45 domowym spotkaniem z Piastem Gliwice.