Pojechał na wakacje, wrócił z nowym sportem. Czas na mistrzostwa w speedballu

fot. Speed-Ball Polska

W najbliższy weekend 10–11 września w hali Uniwersytetu Ekonomicznego odbędą się VII Mistrzostwa Polski Open w speedballu. Dyscyplina rodem z Egiptu trafiła nad Wisłę dzięki Przemysławowi Wolanowi z Krakowa, który poznał ją w czasie małżeńskiego wyjazdu.

Piłeczka przymocowana za pomocą żyłki do statywu i rakiety. Tyle potrzeba, by rozpocząć przygodę ze speedballem. Zbliżające się mistrzostwa kraju będą rozgrywane w ośmiu konkurencjach: super-solo (gra indywidualna na czas z podziałem na płeć), singlu (dwóch zawodników, z podziałem na płeć), deblu (mężczyźni, kobiety, pary mieszane) i sztafecie składającej się z dwóch pań i dwóch panów.

Speedball. O co w tym chodzi?

Najpopularniejszą konkurencją jest oczywiście gra singlowa. Pierwszy zawodnik zagrywa piłkę, by rotowała wokół statywu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zadaniem przeciwnika jest tak odbić piłkę, by odwrócić kierunek jej obrotu wokół statywu. Zawodnik zdobywa punkt, jeśli po jego odbiciu piłeczka minie rywala dwa razy (zatoczy pełne dwa koła), a rywal nie będzie w stanie jej odbić. Po zdobytym punkcie gra jest zatrzymywana i serwuje drugi uczestnik. By wygrać seta, trzeba zdobyć dziesięć punktów. Do zwycięstwa w meczu potrzebne są dwa sety rozstrzygnięte na swoją korzyść.Speedball trafił do Polski w 2014 roku dzięki krakowianinowi Przemysławowi Wolanowi, dziś prezesowi zarządu Speed-Ball Polska. Poznał, a następnie pokochał ten sport podczas rocznego wyjazdu z żoną do Egiptu i postanowił rozpropagować go nad Wisłą. Dyscyplina narodziła się w Afryce w drugiej połowie XX wieku i początkowo była częścią treningu koordynacji i refleksu tenisistów ziemnych. Odrębnym sportem speedball stał się w 1984 roku, wtedy spisano zasady i rozpoczęto organizację zawodów.

Najlepsi pojadą na mistrzostwa świata

W Krakowie, kolebce niszowego, ale widowiskowego sportu, rozegrane zostaną VII Mistrzostwa Polski Open. Wstęp do hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 27 jest bezpłatny. Najciekawsze mecze zostały zaplanowane na 11 września od godziny 12.

– Zapowiada się zacięta rywalizacja. Udział w tym najbardziej prestiżowym turnieju w rocznym kalendarzu polskiego speedballu zapowiedzieli najlepsi zawodnicy z całej Polski. Fakt ten nie może dziwić, ponieważ mistrzostwa stwarzają zwycięzcom niecodzienne możliwości – mówi Przemysław Wolan.

Najlepsi w poszczególnych konkurencjach uhonorowani zostaną tytułem mistrzów Polski i powołaniem do kadry na mistrzostwa świata, które końcem października odbędą się we Francji.