Pojedynek sąsiadów i kolegów z kadry

fot. Marta Jarecka

W 14. kolejce Ekstraligi Rugby Juvenia Kraków podejmie w niedzielę o godzinie 14 swoich sąsiadów w ligowej tabeli. Arka Gdynia depcze po piętach Smokom i zrobi wszystko, by odebrać im szóste miejsce. Oba zespoły mają nowych szkoleniowców, którzy są kolegami i zarazem rywalami z czasów występów w reprezentacji.

Juvenia i Arka pozyskały w przerwie zimowej kilku cennych zawodników z południowej półkuli. Gdynianie postawili na zaciąg z RPA, w Krakowie pojawiło się trzech Namibijczyków, którzy dołączyli do swojego rodaka, obecnie jednego z liderów zespołu – Riaana van Zyla. Już w pierwszych meczach rundy wiosennej nowi rugbiści obu klubów udowodnili swój potencjał.

Krakowianie i gdynianie zmienili zimą również trenerów. Pod Wawelem szkoleniowcem ponownie został Konrad Jarosz, podczas gdy Buldogi prowadzi Łukasz Szotek. Obaj panowie znają się doskonale z reprezentacji Polski. Co więcej grali na tej samej pozycji i przez lata rywalizowali o koszulkę z numerem dziewięć. Będzie to ich pierwszy pojedynek w nowych rolach, co dodaje rywalizacji dodatkowego smaczku.

Powtórzyć wynik z pierwszego meczu

Juvenia jesienią wygrała na wyjeździe z Arką 45:33. Już wtedy oba zespoły wyraźnie skupiły się na ofensywie, regularnie punktując rywali, a tym samym tworząc niezwykle efektowne widowisko. Dobrą informacją dla kibiców w Krakowie jest powrót do gry Michała Jurczyńskiego. Środkowy ataku, który już w wieku juniorskim zwracał uwagę trenerów kadry seniorów, wrócił do Polski po kilkuletnim pobycie w Szwecji i dołączył ponownie do Smoków. Trenuje z drużyną już od kilku tygodni, pracując również indywidualnie z trenerem przygotowania fizycznego reprezentacji Polski kobiet, byłym sprinterem, Pawłem Stemplem.

Do gry w pełnym wymiarze wraca również Marcin Morus – kolejny z uzdolnionych zawodników „złotego pokolenia” Smoków, którzy w 2020 roku wywalczyli drugie miejsce w prestiżowym turnieju Dubai Sevens. Jeśli doliczymy do tego wzmocnienia młyna w postaci takich graczy jak Oderich Mounton, Denzil van Wyk, czy Chemigan Beukes, drużyna Juvenii zaczyna wyglądać coraz bardziej obiecująco. Konrad Jarosz z kolei będzie miał twardy orzech do zgryzienia przy zestawieniu optymalnego składu.

Spotkanie będzie transmitowane na sport.tvp.pl.