Przed nami fantastyczna biegowa jesień [TRASY BIEGÓW]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W październiku po dwuletniej przymusowej przerwie wracają cenione krakowskie imprezy biegowe: 14. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski. Na ulicach miasta zobaczymy siedem tysięcy biegaczy.

Wiosną, z powodu pandemii koronawirusa, drugi rok z rzędu nie udało się przeprowadzić Cracovia Maraton. Jesień ma przynieść stary porządek. A jak jesień, to dwie z trzech największych imprez: Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski. Trwa ostatnie odliczanie.

3 października biegacze zmierzą się z trzynastokilometrową trasą między trzema krakowskimi kopcami: Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Limit uczestników – w tym roku wynoszący dwa tysiące osób – wyczerpał się w niespełna tydzień.

14. Bieg Trzech Kopców jest jedynym w Polsce biegiem górskim, który wiedzie przez centrum dużego miasta. Biegacze, nie tylko z Krakowa i Małopolski, na trasie zobaczą także zabytki i nowe obiekty, którymi może pochwalić się miasto.

Prawie 1/4 biegu prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej, bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

– To mój ulubiony bieg – mówiła dwa lata temu Katarzyna Broniatowska, zwyciężczyni rywalizacji kobiet, która powtórzyła wyczyn z 2018 roku.

3 października 30-latka znów zamierza stanąć na mecie. Uczy też innych, którzy chcą się przygotować do startu i prowadzi zajęcia w ramach projektu Zarządu Infrastruktury Sportowej – „Trenuj w Krakowie”.

Dwa tygodnie później, 17 października, odbędzie się krakowski półmaraton. W siódmej edycji najmłodszej krakowskiej imprezy biegowej będzie mogło wziąć udział pięć tysięcy osób. Wszystko wskazuje na to, że lista zapełni się do ostatniego miejsca, ponieważ zapisało się już ponad 4,6 tysiąca biegaczy.

Cracovia Półmaraton Królewski wyróżnia się finiszem na płycie Tauron Areny Kraków, największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. W tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Na dłuższą metę”. Organizatorzy i biegacze chcą w ten sposób podkreślić łączące ich relacje, które nie osłabły w trudnym czasie pandemii. Hasło „Na dłuższą metę” ma również eksponować wartości, które wiążą się z marką Cracovia Półmaraton Królewski, jakimi są trwałość, niezmienność, stabilność. Ma pokazywać powiązania i relacje – sposób, w jaki zawodnicy są związani z marką krakowskich biegów.

 

 

comments powered by Disqus