Radni dali zielone światło

Stadion Wisły Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Będą konsultacje społeczne w sprawie stadionu Wisły. Radni przyjęli uchwałę zobowiązującą prezydenta Krakowa do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami oraz przygotowania analiz i planów realizacji różnych funkcji stadionu i jego okolicy.

O konsultacje apelowało wielu mieszańców Krakowa, w tym kilkanaście tysięcy kibiców Wisły, którzy poparli petycję Socios Wisła Kraków do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Prezydent najpierw zaopiniował uchwałę negatywnie ze względu na krótki czas przeprowadzenia konsultacji przez urzędników (do 30 czerwca), podkreślając, że miasto nie ma jeszcze praw do projektu. Między sesjami klub radnych Koalicji Obywatelskiej, który złożył projekt uchwały, zgłosił poprawkę wydłużającą czas potrzebny do wypracowania modelu zmian do 30 września. Po tym Majchrowski zmienił opinię na pozytywną.

Za przyjęciem poprawki głosowało 34 radnych. Uchwała uzyskała 33 głosy "za".

Miasto zakupi prawa autorskie

Konsultacje mają trwać co najmniej 90 dni i zakończyć się nie później niż 30 września. Uchwała przewiduje też opracowanie przez prezydenta analiz i planów realizacji różnych funkcji na obszarze stadionu i okolicy. 

Niedługo miasto za 7,6 miliona złotych pozyska prawa autorskie do projektu stadionu i będzie mogło dokonać zmian, by szpetny obiekt stał się bardziej funkcjonalny i ładniejszy. Trwa także dyskusja o zagospodarowaniu otoczenia największej miejskiej areny sportowej.  Jednym z najbardziej kontrowersyjnych jest budowa parkingów na 1200 samochodów. Rozważane są kubaturowe parkingi naziemne i miejsca podziemne.

Głos przy opracowywaniu koncepcji chciałaby mieć Wisła, która teren wokół stadionu widziałaby jako przedłużenie Błoń i parku Jordana z boiskami i miejscami do rekreacji. Tańsze w realizacji parkingi naziemne są sprzeczne z ich pomysłami. Parkingu obawiają się także mieszkańcy. Radni dzielnicowi zwracają uwagę, że parkingi zwiększą ruch na al. 3 Maja i ulicach wokół stadionu.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Krowodrza? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/krowodrza
comments powered by Disqus