Rafał Sonik rezygnuje ze startu w Rajdzie Dakar!

fot. materiały prasowe
– Serce ciągnie mnie na Dakar, mam ogromny głód ścigania, ale rozsądek każe zostać. Pasja musi tym razem zejść na drugi plan i poczekać na bardziej  sprzyjające okoliczności – powiedział krakowianin.
Zwycięzca najtrudniejszego rajdu świata, który poza triumfem czterokrotnie stawał na podium w klasyfikacji quadów, zrezygnował z udziału w 43. edycji po kilkumiesięcznej analizie sytuacji.

– Dakar to jak co roku spora inwestycja, a w najbliższej edycji dość ryzykowna. Zgodnie z protokołami bezpieczeństwa, jeśli którykolwiek z  członków zespołu będzie mieć pozytywny wynik testu na covid-19, cały team będzie zdyskwalifikowany. Oczywiście rajd, podobnie jak Tour de France będzie odbywać się w „bańce”, do której nie będzie mieć wstępu nikt bez badań, jednak ryzyko jest zbyt duże. Przedyskutowaliśmy różne możliwe scenariusze z moim zespołem i doszliśmy do wniosku, że to zdecydowanie za wiele niewiadomych oraz czynników, na które nie mamy wpływu – mówi Sonik.

Zawodnik, który sam finansuje swoje starty, przyznaje, że w obecnych warunkach gospodarczych rywalizacja byłaby nieodpowiedzialną decyzją. Quadowy mistrz podkreślił również, że 2020 rok i pandemia przyniosły przeformułowanie osobistych priorytetów niemal każdego z nas. Pasje muszą zejść na drugi plan, kiedy na szali jest zdrowie i dobro bliskich, członków zespołu czy pracowników.

Odpowiedzialność za innych

– Obecny okres jest bardzo trudny dla branży centrów handlowych, a ja muszę mieć na uwadze nie tylko swoje ambicje sportowe, ale również przyszłość ludzi, którzy na mnie polegają.  Czuję się za nich odpowiedzialny, więc muszę na jakiś czas zrezygnować z realizowania swoich pasji, bo najważniejsze jest obecnie ich zdrowie i bezpieczeństwo – dodał krakowianin.  

43. edycja Rajdu Dakar ma rozpocząć się 3  stycznia w Dżuddzie i zakończyć dwanaście dni później w tym samym  mieście na wybrzeżu Morza Czerwonego. Sonik ma za sobą 11 startów w najtrudniejszym rajdzie świata.. Zwyciężył w 2015 roku,  zdobył drugie miejsce w 2014 oraz trzykrotnie uplasował się na najniższym stopniu podium. Legendarny rajd ukończył osiem razy, zawsze  plasując się w pierwszej „piątce”. Jest również dziewięciokrotnym  zdobywcą Pucharu Świata FIM oraz sześciokrotnym mistrzem Polski.
comments powered by Disqus