Ruszyły zapisy do PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców. Wystartować może 3,5 tys. osób

2 sierpnia o godzinie 12 rozpoczęła się internetowa rejestracja uczestników tegorocznej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim – PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców. Rywalizacja na trasie pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego – już 24 września.

Z decyzją o udziale w PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców nie warto czekać, ponieważ impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. – Często bijemy rekordy w szybkości zapisów. Zobaczymy, po jakim czasie miejsca skończą się w tym roku – zastanawia się Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizatora biegu.

24 września będzie mogło pobiec 3500  osób. Limitu nie da się zwiększyć z uwagi na bezpieczeństwo na trasie, które dla organizatorów zawsze jest najważniejsze. Zapisać można się w TYM MIEJSCU. Wcześniej warto zapoznać się z regulaminem. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie


Historia, nowoczesność, przyroda

Bieg Trzech Kopców jest organizowany od 2007 roku, z przerwą w 2020 z powodu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju. Ogromne zainteresowanie związane jest z jego wyjątkowością. Jest to jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta. Na 13-kilometrowej trasie biegacze spotykają znane krakowskie zabytki i nowoczesną infrastrukturę. Mają też zagwarantowane zapierające dech w piersiach krajobrazy i spotkanie z naturalną przyrodą.

Wyzwaniem są zmienne rodzaje nawierzchni, bowiem prawie 1/4 biegu prowadzi ścieżkami o nieutwardzonym podłożu. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi. – To chyba najbardziej urokliwy bieg wchodzący w skład Królewskiej Triady Biegowej. W tym roku środkowa część trasy zostanie lekko zmodyfikowana z powodu remontu ulicy Kościuszki – mówi Krzysztof Kowal.

Dobra współpraca od lat

Sponsorem tytularnym 16. edycji biegu została PGE Energia Ciepła S.A., największy w Polsce producent energii elektrycznej i ciepła, który dostarcza je także wielu mieszkańcom Krakowa.

– To dla nas ogromny zaszczyt. Liczymy na bardzo dobrą zabawę i że kibice też będą usatysfakcjonowani. Współpraca pomiędzy PGE Energią Ciepła S.A. i Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie trwa od dawna. Imprezy, które współorganizował ZIS: Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016 były wydarzeniami, które stały na najwyższym poziomie. Współdziałanie z takim partnerem jest dla nas bardzo pewnym interesem i wsparciem – podkreśla Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A.


Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie