Sędziowie też nie polecą na zgrupowanie. Jak się przygotują do wiosny?

Krakowski sędzia międzynarodowy Tomasz Musiał fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Polski Związek Piłki Nożnej nie wyśle arbitrów do tureckiej Antalyi. W zamian sędziowie będą zobowiązani uczestniczyć w szkoleniach online i pojechać do Spały, gdzie zostanie sprawdzona ich forma biegowa.
Prawie połowa z 16 drużyn ekstraklasy zrezygnowała z wyjazdu na zagraniczny obóz. W tym gronie są Cracovia i Wisła, które będą trenować w swoich bazach w Rącznej i Myślenicach.

– Zrobiliśmy to celowo, ponieważ w Polsce jest łatwiej, jeżeli ktoś zachoruje na covid. Nie wiadomo, jakie restrykcje byłyby w innych krajach – przekonywał na początku tygodnia Michał Probierz, który może już szlifować formę zawodników w otwartym centrum treningowym w Rącznej.

Do piłkarskiej wiosny (w tym roku zacznie się już w ostatni weekend stycznia) przygotowują się także sędziowie główni i asystenci. W ubiegłych latach związek organizował im zgrupowanie w tureckiej Antalyi. Tam odbywały się szkolenia i zajęcia z trenerami czy psychologiem. Jednocześnie nie brakowało okazji, by teorię pokazać w praktyce, ponieważ zimą w to miejsce przyjeżdża wiele drużyn z różnych krajów, które rozgrywają sparingi. 

Szkolenia online i bieganie w Spale

W tym roku, ze względu na koronawirusa, sędziowie zostają w Polsce. Na początku drugiej połowy stycznia, przez cztery wieczory, będą się szkolić online. Prezentacje będą obejmować sześć zagadnień. To m.in zdarzenia w polu karnym, zagrania piłki ręką, spalony i gradacja fauli.

Tuż przed wznowieniem rozgrywek ekstraklasy sędziowie pojawią się w Spale. Ich formy nie da się w pełni ocenić za pomocą komputera, więc biegać będą po realnym stadionie Centralnego Ośrodka Sportu.

Pierwsze mecze o stawkę w 2021 roku odbędą się w ramach 15. kolejki ekstraklasy. 30 stycznia Cracovia zagra na wyjeździe z Wartą, a Wisła dzień później podejmie Piasta. W tym sezonie jedynym arbitrem głównym z Krakowa był Tomasz Musiał.