Smoki przeciwko siedleckiej Pogoni

W drugiej kolejce Ekstraligi Rugby, Juvenia Kraków podejmie zespół Awenta Pogoń Siedlce. Krakowianie dość wysoko przegrali pierwszy mecz nowego sezonu ze Skrą Warszawa, więc w najbliższą sobotę z pewnością postarają się o to, by zrekompensować kibicom nieudany start. Choć goście wskazywani są jako faworyci, to wiosną Smoki sprawiły już niespodziankę i zdołały pokonać siedlczan w Krakowie.

Juvenia jest najmłodszą drużyną w lidze. Średnia wieku zawodników z poprzedniego sezonu wyniosła 24 lata, a w nowych rozgrywkach zespół zasiliło dodatkowo czterech utalentowanych juniorów. Trzech ma już za sobą debiut w inauguracyjnym meczu rozgrywek. W sobotę będą mieli jednak pierwszą szansę, by zaprezentować swoje umiejętności i charakter przed krakowską publicznością.

Awenta Pogoń Siedlce to zespół, który należy od kilku lat do ligowej czołówki. W poprzednim sezonie również walczył o miejsca medalowe, ale ostatecznie musiał zadowolić się piątym miejscem. Jednym z meczów, który zadecydował o niepowodzeniu Pogoni była przegrana z Juvenią w Krakowie. Smoki zagrały wówczas mocno osłabione, ale sytuacja wyraźnie zmobilizowała młody skład, który w drugiej połowie wydarł siedlczanom zwycięstwo, kończąc starcie wynikiem 21:19.

Wcześniejsze spotkanie tych dwóch drużyn na Mazowszu również miało wyrównany przebieg, choć wówczas gospodarze zdecydowanie lepiej radzili sobie z wykańczaniem akcji. Krakowianie wielokrotnie byli pod polem punktowym rywala, ale w kluczowych momentach tracili piłkę. Dlatego przegrali 12:33.

Sobotnie starcie zapowiada się bardzo interesująco również ze względu na postać nowego szkoleniowca Pogoni. Został nim Gruzin Giorgi Chubinidze, który swoją przygodę w Polsce zaczynał jako zawodnik Juvenii Kraków. W latach 2006-2008 występował na pozycji łącznika ataku zespołu prowadzonego przez Andrzeja Kozaka – szkoleniowca, którego zastąpił obecnie w drużynie z Siedlec.

W meczu od pierwszej minuty powinien wystąpić Daniel Tomanek. Nowy łącznik ataku Juvenii, wychowywał się i uczył grać w rugby w Szkocji. W poprzednim sezonie był jednym z najlepiej  punktujących w lidze, mimo że w barwach Budowlanych Lublin rozegrał tylko połowę sezonu. Teraz, w pełni formy, po wyleczeniu kontuzji, wrócił w rodzinne strony swojego dziadka, pochodzącego właśnie z okolic Krakowa. Zarówno sztab szkoleniowy, jak i kibice liczą, że jego celność z podstawki będzie dużym atutem w każdym kolejnym meczu.