Trener Michal Gasparik i dziewięciu zawodników Spartaka Trnawa ma przeszłość w ekstraklasie. Spotkanie Słowaków z Wisłą Kraków w III rundzie eliminacji Ligi Konferencji w czwartek 8 sierpnia o godz. 20.30.
Drużyna Kazimierza Moskala rozegra trzecie wyjazdowe spotkanie w obecnej edycji eliminacji europejskich pucharów. Po wizytach w kosowskim Podujevie i Wiedniu w rozgrywkach Ligi Europy przyszedł czas na słowacką Trnawę w mniej prestiżowej Lidze Konferencji. Niespodzianki są solą futbolu, jednak pierwszoligowy status krakowian i ich forma w ostatnim czasie nie pozostawiają złudzeń, że Spartak jest faworytem tego dwumeczu. Planem minimum dla wiślaków jest osiągnięcie takiego wyniku, by za tydzień mieli jeszcze o co walczyć, a kibice nie kupowali biletów wyłącznie z powodu przywiązania do barw.
Wskazanie polskiego klubu, zwłaszcza z dwóch pierwszych poziomów, w którym nigdy nie grał piłkarz ze Słowacji, jest trudniejsze od znalezienia igły w stogu siana. Zawodnicy z tego kraju odgrywali nad Wisłą różne role. Zdobywali tytuł króla strzelców (Robert Demjan z Podbeskidzia Bielsko-Biała w sezonie 2012/2013), ustanawiali rekord występów obcokrajowca w ekstraklasie (Dusan Kuciak w Legii, Lechii i obecnie w Rakowie ma 328 meczów), odchodzili za duże pieniądze do lepszych lig (w 2016 roku Ondrej Duda za 4,2 mln euro z Legii do Herthy Berlin). Oczywiście nie brakowało piłkarzy średnich i takich, którzy nic do ligi nie wnieśli.
Starzy znajomi
Słowacy występowali także dla Białej Gwiazdy. Z danych zgromadzonych przez stronę historiawisly.pl wynika, że było ich siedmiu (chronologicznie): bramkarz Ivan Trabalik, skrzydłowy Marek Penksa, boczni obrońcy Peter Singlar i Erik Cikos, skrzydłowy Martin Kostal, napastnik Lubomir Tupta i pomocnik Michal Skvarka.
Wielu dawnych ekstraklasowiczów ze Słowacji wróciło do ojczyzny. Tylko w kadrze Spartaka Trnawa na III rundę el. Ligi Konferencji jest ich siedmiu: bramkarz Dobrivoj Rusov (kiedyś Piast Gliwice), obrońca Martin Sulek (Wisła Płock), pomocnicy Martin Bukata (Piast), Erik Daniel (Zagłębie Lubin, ma także obywatelstwo Czech), Roman Prochazka (Górnik Zabrze), Marcin Miković (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) i Robert Pich (Śląsk Wrocław, Legia Warszawa). W ekstraklasie dla zabrzan kopał także wychowanek Spartaka, a obecnie jego pierwszy trener Michal Gasparik. W jego kadrze są także pomocnicy Milan Corryn (Belgia) i Filip Bainović (Serbia), którzy swego czasu reprezentowali Wartę Poznań i Górnika.