News LoveKraków.pl

Stadion Wisły. Konkurs nadal w fazie przygotowań, stawka bez zmian

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Czy znajdzie się podmiot, który zapłaci za promocję w nazwie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana? To się dopiero okaże, bo konkurs na sponsora tytularnego obiektu nie został jeszcze ogłoszony.

Przed tegorocznymi III Igrzyskami Europejskimi stadion przy ulicy Reymonta został zmodernizowany za ponad 100 mln zł, głównie dzięki dotacji Ministerstwa Sportu. Wymienione zostały m.in. systemy bezpieczeństwa, arena ma być tańsza w utrzymaniu dzięki zmniejszonemu poborowi energii. Nowa elewacja sprawiła, że stadion po prostu jest ładniejszy. Czy to przyciągnie sponsora?

– Wspólnie z Wisłą Kraków, bo to jest jej stadion i na nim rozgrywa mecze, będziemy ogłaszać konkurs na sponsora tytularnego. To zwiększy prestiż obiektu, pomoże w utrzymaniu, czy wręcz w dalszej modernizacji, bo każdy nowoczesny obiekt sportowy co chwilę musi pochłaniać nowe środki – mówił w czerwcu w rozmowie z LoveKraków.pl Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej, który jest operatorem obiektu.

Przygotowania do konkursu

Kowal zapowiadał, że chciałby ogłosić konkursy (dwa, bo sponsora tytularnego nie ma także hala Cracovii przy al. Focha) po wakacjach. Tak się nie stało, więc sprawdziliśmy, czy i co w tej sprawie się dzieje. Zapytaliśmy ZIS, czy zapowiedź z czerwca jest aktualna, kiedy ruszy procedura, na jaki okres miałyby obowiązywać umowy, jakich kwot od zainteresowanych oczekuje miasto i kto znajdzie się w komisjach konkursowych.

– Wszystko jest aktualne. Trwają uzgodnienia i prace nad projektem. Niestety na tym etapie nie możemy jeszcze podać szczegółów, o jakie pan pyta. Będziemy informować niezwłocznie o kamieniach milowych związanych z tematem – odpowiada Anna Nowosielska, kierownik Działu Komunikacji w ZIS.

Ile Wisła płaci za stadion?

Dostajemy też pytania od kibiców, ile Wisła płaci w nowym sezonie za wynajem stadionu do rozgrywania spotkań. Nadal obowiązuje stawka zwaloryzowana w lutym tego roku i wynosi 147 tys. 599 zł i 75 gr plus VAT. Klub na każde spotkanie musi wynając cały obiekt (ponad 33 tysięcy miejsc), nie może zrezygnować z części trybun i zmniejszyć opłaty.

Wisła dzierżawi także powierzchnie biurowe na stadionie. To kosztuje ją miesięcznie 41 tys. 184 zł plus VAT. Biała Gwiazda ponosi także koszty związane z codziennym utrzymaniem murawy. Nowa została położona w lipcu tego roku, za wszystko zapłaciła spółka organizująca igrzyska europejskie.

Ile kosztuje utrzymanie stadionu Wisły Kraków?

W 2022 roku koszty utrzymania obiektu wyniosły około 6 mln 463 tys. zł, a dochody – 6 mln 45 tys. zł, co oznacza, że trzeba było do niego dopłacić ponad 400 tys. zł. Największy sportowy obiekt w Krakowie był deficytowy, ale gdy popatrzy się na dane z ostatnich lat, to widać, że coraz bliżej jest do zbilansowania wydatków i dochodów. W 2021 i 2020 roku straty wyniosły po ponad 1,2 mln zł. Miasto tłumaczyło, że miała na to wpływ także pandemia i związane z nią ograniczenia pojemności trybun, przez co Wisła miała niższą stawkę.