Stok narciarski w środku osiedla? Takiej inwestycji jeszcze w Krakowie nie było [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje Całorocznego Centrum Sportów Zimowych fot. ZIS/Materiały prasowe. Autor koncepcji: Przemysław Markiewicz-Zahorski – ARCHI-PLUS

Miasto rozpoczyna przygotowania do budowy Całorocznego Centrum Sportów Zimowych. Zmieszczą się tam m.in. dwa lodowiska, wielofunkcyjna trasa biegowa i oświetlona igielitowa górka.

Zespół obiektów ma powstać u zbiegu ulic Lipskiej i Myśliwskiej w dzielnicy Podgórze – na terenie zielonym za kościołem MB Fatimskiej na Małym Płaszowie, gdzie znajduje się teraz m.in. boisko i plac zabaw.

Jak wylicza w przekazanej dziś informacji Zarząd Infrastruktury Sportowej, koncepcja Całorocznego Centrum Sportów Zimowych przewiduje „dwa sztuczne lodowiska, w tym jedno do curlingu, krytą pływalnię, oświetloną igielitową górkę dla początkujących narciarzy, wielofunkcyjną trasę biegową, plac do jazdy na deskorolkach i rolkach oraz zaplecze gastronomiczno-restauracyjne”.

Nie wyburzą

Co ważne, plan jest taki, by nie likwidować tych elementów, z których mieszkańcy korzystają już teraz. Na wizualizacji można więc zobaczyć zarówno rampę dla rolkarzy czy deskorolkarzy, mniejsze boisko z zapleczem, jak i głównego „orlika”, który w ramach inwestycji ma zyskać zadaszenie. To nad nim powstanie igielitowa górka, z której będzie można zjeżdżać na nartach czy sankach. Nienaruszony pozostanie sąsiadujący z boiskami plac zabaw.

– To nie będzie zwykłe osiedlowe czy dzielnicowe centrum sportu, tylko obiekt o znaczeniu ponadlokalnym – zapowiada radny miejski Jacek Bednarz. – Okazało się, że jest możliwość wpisania funkcji w szerszym zakresie i spełnienia oczekiwań grup uprawiających różne dyscypliny sportowe – mówi. Jako przykład podaje przykład curlingu, którego miłośnicy od dawna starali się o miejsce, gdzie mogliby na profesjonalnym poziomie uprawiać swój sport.

Przyjęty niedawno plan miejscowy dla tego obszaru uwzględnia realizację tego rodzaju zamierzenia. Część kondygnacji centrum znajdzie się pod ziemią, a cały obiekt nie będzie wyższy niż 13 metrów. Na dachu zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne i – zgodnie z zapowiedziami ZIS – obiekt ma być samowystarczalny energetycznie.

Pierwszy krok

Do rozpoczęcia właściwej budowy jeszcze daleka droga. Na razie Zarząd Infrastruktury Sportowej zapowiedział dopiero przetarg na przygotowanie potrzebnej dokumentacji. Ma na to w tegorocznym budżecie 500 tysięcy złotych. Projekt pokaże też, czy i w jakim stopniu wszystkie założenia koncepcji będą możliwe do realizacji.

Dopiero kiedy urząd będzie dysponował projektem i pozwoleniami, będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie inwestycji, która z pewnością będzie bardzo kosztowna. Miasto na razie nie podaje informacji o tym, kiedy chciałoby przeprowadzić prace.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus