„Trenuj w Krakowie!”. Bezpłatnie, pod okiem specjalistów, w znakomitej atmosferze

Sezon biegowy się rozkręca, już za mniej niż miesiąc czeka nas jubileuszowy 20. Cracovia Maraton i kilka wydarzeń towarzyszących. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie kolejny rok, wraz z Partnerami, zaprasza również na zajęcia „Biegaj w Krakowie!”, a także „Chodźże z nami!” i „Dzieciaki na start!”.

Trwa trzeci sezon akcji „Kraków w formie”. Miasto zachęca do aktywności fizycznej, która ma dobry wpływ na kondycję oraz stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, a także umożliwia udział w wielu ciekawych i bezpłatnych zajęciach. Częścią tej kampanii jest projekt Zarządu Infrastruktury Sportowej „Trenuj w Krakowie!”. Dzieci, młodzież i dorośli mogą brać co sobotę udział w treningach prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Nie brakuje wśród nich utytułowanych sportowców, m.in. Grzegorza Sudoła (olimpijczyk w chodzie sportowym, medalista mistrzostw świata i Europy) i Jakuba Deląga (mistrz świata w nordic walking).

– Staramy się, by oferta sportowa Krakowa była kompleksowa. Konsekwentnie budujemy nowoczesną infrastrukturę, organizujemy duże imprezy sportowe, ale też zachęcamy krakowian do aktywności fizycznej, systematycznego trenowania, przygotowywania się do udziału np. w krakowskich biegach. Dlatego organizujemy bezpłatne zajęcia pod okiem fachowców, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych oraz seniorów. Ten pomysł to był strzał w dziesiątkę. Treningi cieszą się dużym zainteresowaniem. Rozwijamy projekt, chcemy pokazywać i przypominać, że sport to zdrowie, a do tego może być również doskonałą zabawą. Zapoznajemy też uczestników z dostępną w Krakowie infrastrukturą sportową i rekreacyjną – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Dla dorosłych

Od lutego do grudnia odbywają się zajęcia „Biegaj w Krakowie!” skierowane do osób dorosłych, na które nie trzeba się zapisywać. W miniony weekend biegacze, jak w każdą ostatnią sobotę miesiąca (z wyjątkiem dni świątecznych), wzięli udział w treningu wyjazdowym w Puszczy Niepołomickiej. W kolejnych miesiącach odwiedzą także m.in. Lasek Wolski, który ze względu na ukształtowanie terenu (zbiegi, podbiegi) i podłoże (szuter, asfalt) jest jednym z najlepszych miejsc do wypracowania formy. W pozostałe soboty zajęcia odbywają się przy Błoniach Krakowskich. Biegacze gromadzą się o godzinie 10 przed Sklepem Biegacza w pasażu Stadionu Miejskiego Cracovia, a następnie trenują w grupach dostosowanych do ich poziomu zaawansowania. Partnerem zajęć jest marka ASICS.

„Biegaj w Krakowie!”. Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
„Biegaj w Krakowie!”. Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Kto nie lubi lub nie może biegać, ma możliwość maszerowania z kijkami do nordic walking. Zajęcia „Chodźże z nami!” przeznaczone są dla dorosłych, którzy dopiero chcą się nauczyć poprawnej techniki, a także osób mających większe doświadczenie i umiejętności. Odbywają się w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. Uczestnicy gromadzą się w różnych miejscach miasta, na przykład w Parku Lotników Polskich i pod Kopcem Krakusa. Planowane są też inne lokalizacje. Treningi odbywają się co dwa tygodnie w soboty. Nie obowiązują zapisy, natomiast należy zabrać własne kije.

Najbliższe treningi zaplanowane są na 1 kwietnia. O godzinie 9 pod Kopcem Krakusa rozpoczną się zajęcia z kijkami, a godzinę później – biegowe. Gościem specjalnym wydarzenia dla biegaczy będzie Dominika Kłoda z drużyny ASICS Frontrunner, trenerka przygotowania motorycznego, instruktorka tańca.

„Biegaj w Krakowie!”. Fot. Anna Rzemieniec/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
„Biegaj w Krakowie!”. Fot. Anna Rzemieniec/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Dla dzieci i młodzieży

Dobre nawyki najlepiej wprowadzać od najmłodszych lat. Dlatego warto zainteresować się zajęciami „Dzieciaki na start!”, przeznaczonymi dla osób od 6 do 18 roku życia. Obowiązują zapisy do wyczerpania limitu uczestników – 30 osób. W tym roku dwa razy w miesiącu dla dzieci i młodzieży przewidziane są zajęcia różnych dyscyplin, które odbywają się w obiektach na terenie całego miasta. Nie zabraknie również wydarzeń specjalnych z okazji Dnia Dziecka i Mikołajek.

1 kwietnia w niedawno otwartej hali sportowej przy ulicy Lipińskiego 2 młodych adeptów sportu czeka trening piłki ręcznej. Obowiązują zapisy.

Trwają zapisy do biegów. Dodatkowe miejsca w 20. Cracovia Maraton

W niedzielę 23 kwietnia odbędzie się 20. edycja Cracovia Maraton – jednego z z największych tego typu biegów w kraju i najbardziej międzynarodowego polskiego maratonu. Ze względu na duże zainteresowanie biegaczy, zdecydowano o zwiększeniu liczby startujących o 300 osób – do 6300. Można się jeszcze zapisać. Jak co roku, organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń towarzyszących. W sobotę 22 kwietnia odbędzie się między innymi rywalizacja w Igrzyskowym Biegu Nocnym na 10 km 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX na dystansie 4,2 km. Trwają zapisy.

Do 31 marca uczestnicy Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km, który w tym roku zyskał wyjątkowego partnera – Spółkę Igrzyska Europejskie 2023 – mogą liczyć na niższą opłatę startową w wysokości 70 złotych. Biegacze, podobnie jak kilkanaście godzin później maratończycy, rozpoczną i zakończą zmagania na płycie Rynku Głównego. Bieg w otoczeniu oświetlonych zabytków i klimatycznych uliczek naszego miasta będzie niepowtarzalnym doznaniem!