W Szczecinie starcie trenerskich weteranów. Probierz przed wyjazdem zaskoczył opinią o zawodniku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę o godzinie 15 Cracovia zagra na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Zespoły poprowadzą trenerzy związani z klubami od drugiej połowy 2017 roku. Michał Probierz przed wyjazdem mówił o jego porównaniach z Kostą Runjaiciem i zaskoczył opinią na temat Pellego van Amersfoorta.

Michał Probierz i Kosta Runjaić zaczęli pracę w Cracovii i Pogoni Szczecin cztery lata temu. Urodzony w 1972 roku trener Pasów przejął zespół przed sezonem, a o rok starszy opiekun Portowców do ekstraklasy trafił w listopadzie – po słabym początku Pogoni, gdy drużyna potrzebowała nowego impulsu. Obaj szkoleniowcy stażem zdecydowanie wyróżniają się na tle innych szkoleniowców pracujących w ekstraklasie. Może się z nimi równać jeszcze Waldemar Fornalik z Piasta Gliwice, który pracę rozpoczął we wrześniu 2017. Marek Papszun prowadzi Raków Częstochowa od 2016 roku, jednak w ekstraklasie od dwóch lat, a wcześniej w II i I lidze.

Przed wyjazdem do Szczecina trener Cracovii nie po raz pierwszy mówił o różnych ocenach – zdaniem Probierza na swoją niekorzyść – z Runjaiciem. Podkreślił też wyraźnie, że bardzo szanuje Niemca i takich ludzi powinno być w polskiej piłce więcej.

Probierz: Moja czteroletnia praca się broni

– Pogoń zajęła w poprzednim sezonie trzecie miejsce i uznano to za wielki sukces. Podczas mojej pracy w Cracovii dwa razy graliśmy w europejskich pucharach, zdobyliśmy Puchar i Superpuchar, a cały czas się mówi o kiepskiej pracy Probierza – powiedział trener krakowian.

– Nie wszystko w Cracovii jest złe. Już widać, jak bardzo pomaga nam nowa baza. Każdy juniorski zespół ma trenera bramkarzy, przygotowania fizycznego, analityka. Młodzi piłkarze, szkoleni przez nas od kilku lat, systematycznie dostają szansę debiutu w pierwszym zespole. Przeciwko mnie jest zły PR, ale ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że moja czteroletnia praca się broni – dodał niespełna 49-letni szkoleniowiec.

W sobotę na szczecińskim stadionie na osiedlu Pogodno na pewno nie wystąpi pomocnik Thiago. Pod dużym znakiem zapytania stoi występ obrońcy Michala Siplaka, skarżącego się na problemy z plecami, i napastnika Marcosa Alvareza, który w czasie rozgrzewki przed ostatnim meczem z Górnikiem Zabrze zgłosił ból mięśnia przywodziciela. 

Pelle van Amersfoort nie jest doświadczonym piłkarzem?

Wracając do zremisowanego 2:2 meczu z zabrzanami – kłopotów przed spotkaniem i na jego początku (gol stracony w 62 sekundzie) – Probierz stwierdził m.in., że „w drugiej linii mieliśmy jednego doświadczonego zawodnika – Sergiu Hankę, bo Pelle van Amersfoort to też jeszcze młody gracz”.

Czy Holendrowi van Amersfoortowi można przypisywać brak doświadczenia? Naszym zdaniem trener Probierz przesadza i szuka usprawiedliwień tam, gdzie nie powinien. Pelle w kwietniu skończył 25 lat. Nie jest wiekowym zawodnikiem, ale trudno też traktować go jak młodzieniaszka, który zbiera pierwsze doświadczenia. Raczej wchodzi w najlepszy wiek dla sportowca, ale metryka nie jest tu kluczowa. Probierz jeszcze nie skończył 50 lat, a zbliża się do pięćsetnego meczu w roli trenera w najwyższej lidze. Prawdą jest, że wciąż jest młodym trenerem, ale jednocześnie bardzo doświadczonym.

Van Amersfoort w lipcu zaczął trzeci sezon w ekstraklasie i gdy może grać, wychodzi w pierwszym składzie (w sezonie 2019/2020 opuścił trzy spotkania, w 2020/2021 – dwa, w obecnym– ani jednego). W poprzednim był najlepszym graczem Cracovii wśród zawodników z pola i najlepszym strzelcem drużyny. Drugi sezon niemal bezbłędnie wykonuje rzuty karne, a gdy Hanca nie może grać – wybiega na boisko z opaską kapitana. Zdobył z Pasami Puchar Polski i Superpuchar. Na tle wielu obecnych piłkarzy Pasów, których Probierz hurtowo zmieniał prawie w każdym okienku, jest w tej drużynie weteranem.

Doświadczenie van Amersfoorta to nie tylko 69 meczów w ekstraklasie (wspomniany przez Probierza Hanca ma 78), ale wcześniej 90 w holenderskiej Eredivisie i pełny sezon poziom niżej. Czy można mówić, że przeciwko Górnikowi jednynym doświadczonym piłkarzem w drugiej linii był tylko Hanca?