W Wieczystej trenuje przyszła gwiazda kobiecej piłki? Zaimponowała dryblingiem

Czwarta od lewej Oliwia Honkisz-Nowak z Wieczystej Kraków, najlepsza w roczniku 2012 fot. materiały prasowe PZPN

Oliwia Honkisz-Nowak wygrała pierwszą edycję Turnieju Gry 1x1 dla rocznika 2012, w czasie którego wybierano najlepszego dryblera i dryblerkę w Polsce. Wśród 64 finalistów zawodów znaleźli się także trenujący w Kablu i Hutniku Alicja Kazaryn oraz Maciej Dudek.

W klubach do rywalizacji stanęło ponad 30 tysięcy młodych osób urodzonych w latach 2012-2015. Rywalizacja zawodników w młodszych kategoriach, podobnie jak w Pucharze Tymbarku, zakończyła się na etapie wojewódzkim, natomiast starsi zawodnicy (U-10 i U-11) zmierzyli się w finale ogólnopolskim w Warszawie. Województwa, w których na etapie regionalnym uczestniczyło najwięcej piłkarek i piłkarzy, mogły zgłosić  po dwóch przedstawicieli.

Chcą wpłynąć na zmianę mentalności

Pilotażowe zawody miały na celu przede wszystkim promocję rozwoju indywidualnych zdolności zawodników, kształtowanie ich odwagi na boisku oraz zwrócenie uwagi trenerom klubowym, pracującym z dziećmi, na fundamentalne znaczenie tego elementu sztuki piłkarskiej.

– Analizując sytuację w polskiej piłce nożnej, doszliśmy do wniosków, że gra 1x1 zarówno w atakowaniu, jak i bronieniu, odwaga i kreatywność naszych piłkarek i piłkarzy wciąż pozostawiają spore rezerwy i należy nad tymi elementami mocno pracować w klubach. Turniejem Gry 1x1 chcemy zwrócić uwagę trenerkom i trenerom na ten aspekt i wpłynąć na zmianę mentalności, czyli rozwój zawodnika ponad rozwój drużyny dziecięcej – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski kobiet.

Fot. materiały prasowe PZPN
Fot. materiały prasowe PZPN


Ważna kontrola emocji

Uważa, że polskie środowisko piłkarskie ma do odrobienia lekcję w zakresie nauki kontroli emocji zawodników. W grze 1x1 zawdnik jest zdany tylko na siebie, natomiast w meczach odpowiedzialność rozkłada się na kilka osób. – Chłopcy po porażce w turnieju często byli bardzo zdenerwowani, natomiast dziewczynki niekiedy przegrywały swoje mecze wraz z pierwszą straconą bramką. Mecz trwał tylko cztery minuty, dlatego umiejętność kontroli emocji miała ogromne znaczenie dla przebiegu gry – podkreśla trenerka.

Spośród 64 finalistów Finału Ogólnopolskiego Turnieju Gry 1x1 zwycięzcami zostali: Oliwia Honkisz-Nowak (rocznik 2012), Zuzanna Żak (rocznik 2013), Jan Gierach (rocznik 2012) i Franciszek Krawczyk (rocznik 2013).

Najlepsi dryblerzy w kraju otrzymali nagrody rzeczowe, a po zmaganiach oglądali na Stadionie Narodowym mecz reprezentacji Polski z Czechami w eliminacjach mistrzostw Europy. Otrzymali również zaproszenie do udziału w dziecięcej eskorcie podczas meczu towarzyskiego Polska-Łotwa (21 listopada).