Wojciech Stawowy mówił, że nigdy nie wróci do Cracovii. To już nieaktualne

Wojciech Stawowy z sukcesami pracował w Cracovii fot. LoveKraków.pl
– Nigdy nie wrócę do Cracovii. Z prezesem Januszem Filipiakiem nie będę współpracował – mówił pięć lat temu w rozmowie z 2x45.info Wojciech Stawowy, który dwukrotnie wprowadził Pasy do ekstraklasy. Tamte słowa są już nieaktualne, bo szkoleniowiec z charakterystycznym wąsem został właśnie koordynatorem grup juniorskich klubu.

56-letni Stawowy wraca do Cracovii po ośmiu latach rozłąki. Po odejściu prowadził Miedź Legnica, Widzew Łódź, a ostatnio ŁKS Lódź, z którego odszedł w marcu 2021 roku. Gdy był daleko od ligowej piłki, pracował jako dyrektor sportowy Escoli Varsovia, szkółki słynnej FC Barcelony.

Liczy się tiki-taka

Stawowy to człowiek zafascynowany tiki-taką, czyli stylem gry opartym na szybkiej grze krótkimi podaniami, który w XXI wieku nniemal do perfekcji opanowała Barcelona. U szkoleniowca nie ma zgody na grę długimi podaniami, i trzymał się tego we wszystkich miejscach pracy. Czasem przynosiło to wielkie sukcesy, jak dwa awanse Cracovii do ekstraklasy, ale często praca Stawowego kończyła się porażką (także w Pasach). Wszystkie drużyny prezentowały jednak ten sam styl, który Stawowy traktuje niczym dogmat.

Zaskoczenie

Powrót Stawowego do klubu z ulicy Kałuży jest ogromnym zaskoczeniem. I to nawet biorąc pod uwagę fakt, że szkoleniowiec nie wraca na ławkę pierwszego zespołu, ale będzie pracował "tylko" w akademii, której zawodnicy mają świetne warunki do treningów w ośrodku w Rącznej. Relacje Stawowego i Janusza Filipiaka, prezesa klubu, zwłaszcza po rozstaniach, były napięte. Obaj nie gryźli się w język w wywiadach, a trener zapowiadał, że nie wróci. Jak widać, niemożliwe nie istnieje.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Stawowy to kolejna osoba, która po latach wraca do Cracovii. Mirosław Hajdo jest szefem szkolenia akademii, a jesienią pracę w Pasach ponownie podjęli trener pierwszej drużyny Jacek Zieliński i dyrektor sportowy Stefan Majewski.

Pierwsza drużyna poznała terminarz

Cracovia poznała już terminarz na sezon 2022/2023. W trzeci weekend lipca zagra na inaugurację wyjazdowy mecz z Górnikiem Zabrze. Runda jesienna zakończy się 12 listopada, ponad miesiąc wcześniej niż zwykle, z powodu mistrzostw świata w Katarze. Piłkarze wrócą do gry już 28 stycznia, a zmagania o mistrzostwo Polski zakończą 27 maja.