Zielone światło dla budowy uczelnianej hali

Wizualizacje nowej hali AGH fot. materiały prasowe
Wraz z podpisaniem 10 listopada umowy z Mostostalem w Akademii Górniczo-Hutniczej zaczęli odliczać 21 miesięcy, w których ma powstać nowa hala sportowa. Nowoczesny obiekt za prawie 62 mln zł stanie na styku ulic Buszka i Tokarskiego.

W ostatnim czasie na działce za uczelnianą pływalnią hulał wiatr. Wcześniej inna firma przygotowywała przekładki sieci ciepłowniczej i wodociągowej, ale zdążyła zakończyć prace. Robotników, ciężkiego sprzętu i postępów przy budowie nikt nie widział, ponieważ wciąż czekano na podpisanie umowy z generalnym wykonawcą. Stało się to 10 listopada w obecności m.in. rektora AGH Jerzego Lisa i przedstawicieli Mostostalu Warszawa.

Nowa hala AGH droższa niż zakładano

– Jesteśmy aktywni w obszarze inwestycji uczelnianych, ale również sportowych, o czym świadczą realizowane obecnie inwestycje w Puławach i Zduńskiej Woli. Wzmacniamy naszą aktywność na terenie województwa małopolskiego, na którym obecnie wykonujemy również m.in. Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie – mówił Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes zarządu Mostostalu Warszawa.

Umowa z wykonawcą została podpisana na 61,87 mln zł. Kwota ta jest wyższa od zakładanych w przetargu 51 mln. Budynek będzie liczył pięć kondygnacji i 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Część dachu (1300 mkw.) zostanie zagospodarowana na rzecz zielonego tarasu.

Nowa hala AGH. Co się w niej znajdzie?

Funkcjonalnie i bryłowo obiekt został podzielony na trzy części. Każda identyfikowana jest innym kolorem. Hala pomieści salę sportową z trybunami na blisko 600 osób, kilka boisk, stanowiska do badmintona, ściankę wspinaczkową, sale do fitnessu, siłownię, sauny, sale do masażu czy korty do squasha. Nowa przestrzeń umożliwi przeprowadzanie treningów sekcji wyczynowych i rozgrywki na poziomie I ligi piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki.

– Układ budynku jest czytelny i przejrzysty, co ułatwi komunikację i odbiór nowym studentom pojawiającym się każdego roku. Rytmiczny i monumentalny podział elewacji podkreśla przynależność hali do rodziny Akademii Górniczo-Hutniczej, a duża ilość przeszkleń oraz wspomniana wcześniej zieleń nadają bryle charakter nowoczesnej i idącej z duchem czasu, tak jak robi to uczelnia, do której przynależeć będzie obiekt – mówił LoveKraków.pl architekt Mateusz Manecki.

Co roku około 900 sportowców reprezentuje AGH na arenach w Polsce i poza jej granicami. Studenci mogą realizować swoje pasje w około 30 sekcjach.