ZIO 2022 jako niespełnione ambicje Małopolski, czyli wielka debata o kandydaturze Krakowa

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 odbędą się w Pekinie, czyli stolicy Chin. Finalne głosowanie dotyczące lokalizacji imprezy musiało wyłonić jedno z dwóch kandydujących miast. Ostatecznie chiński Pekin niewielkim stosunkiem głosów pokonał kazachskie Ałmaty. Jednak jeszcze kilka lat temu wydawało się, że ZIO 2022 wcale nie zostaną rozegrane w Azji. Ich potencjalną lokalizacją mógł być bowiem... Kraków! Co jednak doprowadziło do wycofania tej kandydatury i jak mogłyby wyglądać ZIO 2022 w Małopolsce?

Wielka wizja igrzysk w Małopolsce – co poszło nie tak?

W 2013 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozpoczął przyjmowanie kandydatur od władz miast zainteresowanych organizacją ZIO 2022. Wśród przesłanych zgłoszeń znalazło się choćby norweskie Oslo i szwedzki Sztokholm. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ Norwegia oraz Szwecja to dwa kraje skandynawskie znane z bogatych tradycji dotyczących sportów zimowych. Jednak dużo większe zainteresowanie mogła budzić mniej oczywista kandydatura. Była nią właśnie kandydatura Krakowa, której twarzą byli polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich (m.in.: Adam Małysz oraz Justyna Kowalczyk).

Po ogłoszeniu tej wiadomości mieszkańcy Małopolski zaczęli przecierać oczy ze zdumienia. Rzecz jasna Kraków to piękne miasto, ale jest ono aglomeracją położoną dziesiątki kilometrów od pasm górskich. Zatem jak miałaby wyglądać organizacja ZIO 2022 w Małopolsce? Trzeba przyznać, że plan organizatorów był naprawdę ambitny.

Wspomniany plan zakładał, iż większość halowych dyscyplin (np. łyżwiarstwo, curling oraz short track) odbędzie się w samym Krakowie. Natomiast konkurencje o charakterze alpejskim miałyby zostać zorganizowane na terytorium Zakopanego oraz kilku tatrzańskich miejscowości położonych na terytorium Słowacji. Toteż według tego planu wspomniana kandydatura miała raczej charakter międzynarodowy, gdyż byłaby to impreza polsko-słowacka.

Przeszkodą na drodze do realizacji tego planu okazał się jednak sprzeciw mieszkańców Krakowa. Obywatele miasta zwracali uwagę na dwie kluczowe kwestie. Pierwszą z nich był fakt, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 to impreza wymagająca doskonale przygotowanej infrastruktury. Toteż mieszkańcy Krakowa nie chcieli dopuścić do tego, aby budżet miasta był przeznaczany właśnie w tym celu. Co więcej, istotnym argumentem były również problemy logistyczne, które wynikałyby z prac w zakresie przygotowania miasta do tak wielkiej imprezy.

Ostatecznie wśród mieszkańców Krakowa przeprowadzono referendum, w którym obywatele dość jednoznacznie wypowiedzieli się przeciw organizacji imprezy. To z kolei sprawiło, że kandydatura Małopolski została formalnie wycofana.

ZIO 2022 w Pekinie – wielkie emocje są gwarantowane!

Polscy sportowcy w czasie ZIO 2022 nie będą mogli liczyć na atut własnej publiczności. Mimo to nasi olimpijczycy na pewno dadzą z siebie wszystko w walce o europejskie medale. Dlatego każdy kibic sportu powinien wspierać ich w tym ważnym czasie!

W tym miejscu warto również podkreślić, iż firma STS umożliwi obstawianie zmagań w czasie ZIO 2022. Dlatego pasjonaci zakładów sportowych mogą zwrócić uwagę na dostępną ofertę wydarzeń.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

comments powered by Disqus