Złoty debiutant. Krakowianin mistrzem Polski w Ironmanie

Jacek Tyczyński fot. Jacek Tyczyński Triathlon / Facebook
3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km 195 m biegu. Jacek Tyczyński z Krakowa został mistrzem Polski w triathlonie na dystansie Ironmana. 
26-letni zawodnik odniósł życiowy sukces w imprezie Castle Triathlon Malbork, która odbyła się w ubiegły weekend. Swoje marzenie spełnił w debiucie na pełnym dystansie. Pływanie, jazda na rowerze i bieg zajęły mu łącznie osiem godzin, dwanaście minut i dwie sekundy. Drugiego zawodnika wyprzedził o ponad sześć i pół minuty. Do mety dotarło 228 osób.

– Ironman wymaga nie tylko świetnego przygotowania fizycznego, ale także bardzo mocnej głowy. Trzeba być cierpliwym, rozsądnym i podejmować dobre decyzje – mówi złoty medalista mistrzostw Polski.

Podkreśla, że w czasie wyścigu dużo się dzieje, ale intensywność jest umiarkowana ze względu na rozłożenie aktywności w czasie. Jedną z kluczowych kwestii, poza przygotowaniem do startu, jest żywienie w czasie zmagań.

Spełnione ciche marzenie

– Warunki na trasie nie były łatwe. Kiedy zaczynałem jazdę na rowerze, temperatura wynosiła jakieś 6-7 stopni, co dla zawodnika mojej postury stanowi spore wyzwanie. Dużym utrudnieniem był też porywisty wiatr. To sprawia, że satysfakcja z miejsca i czasu jest jeszcze większa. Tytuł mistrza Polski na tak prestiżowym dystansie daje poczucie spełnienia i jest czymś, o czym do tej pory tylko po cichu marzyłem - komentuje krakowianin.

By cieszyć się takimi chwilami, wcześniej trzeba przez wiele lat ciężko pracować, poświęcać się. Sport wymaga wielu wyrzeczeń, także od najbliższych. – Kocham ten sport i jestem ogromnie wdzięczny za to, co dostałem, nie zamieniłbym tego na nic innego. Dokonanie tego było bardzo trudne i czuję ogromną satysfakcję i chęć docenienia tych, którzy byli ze mną na tej drodze – nie kryje.

Na początku było pływanie

Jacek Tyczyński zaczynał jako pływak, w mistrzostwach Polski meldował się w finałach na 50 i 100 metrów stylem klasycznym. Z triathlonem jest związany od ponad dekady. Zdobywał wiele medali na mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych na różnych dystansach. W latach 2014-2015 był członkiem kadry narodowej juniorów, powoływanym na zawody Pucharu Europy. W mistrzostwach Polski w triathlonie debiutował na dystansie średnim jako 20-latek. Uplasował się wtedy tuż za podium.

comments powered by Disqus