Znany memoriał wraca po przerwie. Znów przypomną o pierwszym mistrzu Polski z Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
6 listopada do małej hali Tauron Areny powrócą młodzi zapaśnicy, którzy wystrtują w 30. edycji Międzynarodowego Turnieju Zapaśniczego Memoriału im. Władysława Bajorka.

Władysław Bajorek urodził się w 1907 roku w Gorlicach, jednak życie związał z Krakowem, gdzie zmarł w 1973 roku. Zdobył 11 medali (w tym 7 złotych) w mistrzostwach Polski, trzykrotnie reprezentował Polskę w mistrzostwach Europy. Przed wojną reprezentował Wisłę, a później inne krakowskie kluby: Legię i Związkowca. Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską.

Jubileuszowa edycja

Od lat o pierwszym mistrzu Polski z Krakowa przypominają organizatorzy międzynarodowego turnieju jego imienia. W tym roku 6 listopada odbędzie się jubileuszowa, 30. edycja zmagań młodych zapaśników. W październiku 2019 roku (w 2020 turniej nie odbył się z powodu pandemii) w zawodach wzięło udział 265 sportowców, w tym niespełna 100 z zagranicy. Jednym ze zwycięzców był Dominik Krawczyk z Klubu Sportowego Bieżanowianka, który tryumfował w kategorii 110 kg kadetów.

W turnieju zapaśnicy biorą udział w trzech kategoriach: dzieci, młodzicy i kadeci. W każdej z nich młodzi adepci mierzą się w 10 kategoriach wagowych.

Memoriał Władysława Bajorka od kilku lat organizowany jest przez KS Bieżanowianka i niezmiennie ma te same cele: uczczenie pamięci pierwszego mistrza Polski w zapasach z Krakowa, popularyzacja sportu zapaśniczego wśród dzieci i młodzieży oraz promocja walorów turystycznych i sportowych Krakowa.

– Dla nas, jako dużego klubu sportowego z Krakowa, jest to niezwykle ważna impreza, bo promuje sport zapaśniczy wśród dzieci i młodzieży, których z powodzeniem szkolimy w nowym Centrum Sportu Zapaśniczego Bieżanowianka – podkreśla Jacek Małek, wiceprezes KS Bieżanowianka.

comments powered by Disqus