Drewniana trybuna ma zostać rozebrana. "Grozi katastrofą budowlaną"

Trybuna WKS Wawel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Charakterystyczna drewniana trybuna stadionu WKS Wawel niedługo zniknie z krajobrazu Krowodrzy. Do czasu wybudowania nowej, ma pozostać przylegający do niej mur od ulicy Głowackiego. Trzeba go jednak wzmocnić, bo się rozpada.


Wykonana w połowie roku ekspertyza stanu technicznego trybuny zachodniej wykazała, że nie ma dla niej ratunku i trzeba ją wyburzyć. Teraz to samo biuro architektoniczne opracowuje projekt jej rozbiórki.

Stan obiektu (stadion został otwarty w 1953 roku) pogarszał się z roku na rok. Wiosną trybuna na 5500 miejsc została całkowicie zamknięta, a wcześniej – przez cztery lata – była otwarta częściowo. Niedawno przechodniom zagrażał rozpadający się mur od strony ulicy Głowackiego.

– Umowa powinna zostać zrealizowana do 10 listopada – informuje Jerzy Sasorski, rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.


To ostatnia zachowana drewniana trybuna w mieście i jedna z nielicznych w kraju. Krzysztof Junak z Biura Architektoniczno-Budowlanego "Junak" mówi, że o wszystkim wie miejski konserwator zabytków. Nam z biurem konserwatora nie udało się skontaktować.

– Obecnie w tym miejscu grozi katastrofa budowlana, więc rozbiórka jest konieczna. Koszty remontu przewyższyłyby nakłady potrzebne na budowę nowej trybuny. Na czas przejściowy zostawimy jedynie mur. Potrzebuje jednak wzmocnienia – komentuje Junak.

Marzenia Wawelu

– Co dalej? Wiem tyle, co pan. Znam plany rozbiórki, ale nikt z ZIS-u nie mówił jeszcze, co i kiedy może w tym miejscu powstać w zamian – mówi Piotr Ludwig, prezes WKS Wawel.

Klub ma oczywiście swoje marzenia. Liczy na nową trybunę i myśli o powstaniu Pasażu Wawel. Pod trybuną mogłyby się znaleźć sklepy i punkty usługowe.

– Dzięki temu mielibyśmy środki na działalność i moglibyśmy w większym stopniu zarabiać na utrzymanie sekcji – mówi.

Skorzystają na igrzyskach?

Zapytaliśmy Zarząd Infrastruktury Sportowej, jakie ma plany dotyczące nowej trybuny. Na razie czekamy na odpowiedzi. Szansą na pozyskanie środków mogą być III Igrzyska Europejskie, które w 2023 roku odbędą się w Krakowie i Małopolsce. Stadion Wawelu posiada dobrej jakości bieżnię, więc można by tam było zorganizować zawody lekkoatletów.

WKS Wawel w tym roku obchodzi 100-lecie. 12 października na obiektach przy ulicy Podchorążych odbędą się główne uroczystości pod nazwą „Piknik Pokoleń”. Przyjedzie wiele sportowych gwiazd, z Robertem Korzeniowskim na czele.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza