Ilu widzów wejdzie na stadion Wisły w nowym sezonie? Znamy stawkę za dzierżawę obiektu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Choć w nowym sezonie z użytku będzie wyłączona znaczna część stadionu przy ulicy Reymonta, Wisła może osiągać najlepszą frekwencję w I lidze. W środę przedstawiciele klubu i Zarządu Infrastruktury Sportowej podpisali aneksy do umów i dowiedzieliśmy się, jaki będzie koszt dzierżawy obiektu w dni meczowe, a także poznaliśmy nowe stawki za najem biur.

Stadion Wisły. Ile klub zapłaci za dzierżawę?

Pod koniec czerwca prezes Wisły Dawid Błaszczykowski zakończył rozmowy z Zarządem Infrastruktury Sportowej w sprawie warunków udostępniania obiektu na mecze. Wcześniej razem z bratem Jakubem, jednym z właścicieli Białej Gwiazdy, rozmawiali z prezydewntem Jackiem Majchrowskim. Klubowi zależało, by wykorzystywana powierzchnia stadionu, a za tym wysokość opłaty, była uzależniona od jego procentowego udostępnienia. Aneksy do umów zostały podpisane 13 lipca w godzinach południowych.

ZIS, który w imieniu miasta jest operatorem stadionu im. Reymana, w ostatnich latach pobierał nieco ponad 100 tysięcy złotych netto za mecz. Teraz stawka za wynajem całego obiektu wzrosła do 129 tysięcy, ale w całości będzie płatna już w nowym sezonie – najpóźniej od 11 czerwca 2023 roku, a więc po zakończeniu modernizacji i ponownym udostępnieniu wszystkich miejsc. Do tego czasu koszty klubu będą mniejsze.

Stawki:

Od 13 lipca do 31 sierpnia 2023: 78 374,74 zł + VAT  
Od 1 września br. do zakończenia modernizacji obiektu (nie później niż do 11.06.2023): 94 049,69 zł + VAT  
Po zakończeniu modernizacji obiektu (nie później niż od 11.06.2023) - 129 020,76 zł + VAT  

"W przypadku zaistnienia konieczności wyłączenia z użytkowania innych powierzchni na terenie obiektu w trakcie prowadzonych prac budowlanych, strony umowy będą na bieżąco uzgadniać nowe warunki" – czytamy w komunikacie po podpisaniu aneksów.

Miasto i Wisła ustaliły także nowe warunki płatności za wynajem biur. W lipcu to 29 786,57 zł + VAT,  w sierpniu  30 tys. zł + VAT, a od 1 września - 36 tys. zł + VAT.

Mniej miejsc, mecze bez kibiców gości

Po zakończonej ponad dekadę temu rozbudowie, przy Reymonta 20 dostępnych jest ponad 33 tysiące miejsc, ale w sezonie 2022/2023 klub nie osiągni tak dużej frekwencji. Miasto przygotowuje się do modernizacji obiektu przed przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi i wyłączyło z użytkowania całą trybunę południową wraz z sektorem gości (nie będą przyjmowane zoganizowane grupy przyjezdnych), narożnik południowo-wschodni oraz sektory H11 i H21 trybuny głównej.

– Maksymalnie na stadion będzie mogło wejść 23 989 kibiców – informuje Karolina Biedrzycka, rzecznik prasowy Wisły. W I lidze nie ma drugiego takiego klubu, który korzystałby z tak dużego obiektu.

Wisła–Sandecja. Jaka frekwencja przy Reymonta?

Frekwencja w meczach ligowych (ewentualnie także w Pucharze Polski) będzie zależeć od kilku zmiennych, m.in. pory roku, rywala i przede wszystkim postawy drużyny. Jeżeli piłkarze Jerzego Brzęczka będą wygrywać i walczyć o awans do ekstraklasy, kibiców na pewno będzie więcej. Pierwsze spotkanie w roli gospodarza Biała Gwiazda rozegra u siebie z Sandecją Nowy Sącz już w najbliższą sobotę o godzinie 17.30. Ile osób pojawi się na trybunach? Można spodziewać się frekwencji powyżej dziesięciu tysięcy osób, ponieważ o godzinie 16 w środę licznik sprzedanych karnetów i biletów pokazywał już ponad siedem tysięcy.

REKLAMA
REKLAMA

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza