Basen na Prądniku Białym? Są dobre wiadomości

Koncepcja całego kompleksu przy ul. Mackiewicza fot. Materiały ZIS w Krakowie

Najpóźniej w czwartym kwartale tego roku Zarząd Infrastruktury Sportowej planuje ogłosić przetarg na budowę krytej pływalni na terenie KS Clepardia przy ulicy Mackiewicza. Inwestycja miałaby być gotowa w 2026 roku i zapoczątkować duże zmiany na tym terenie.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto wybudowało dziesięć nowych basenów (głównie przy szkołach, ale możliwe są też wejścia komercyjne). W ubiegłym roku ruszyły prace przy SP nr 144 na os. Bohaterów Września w Mistrzejowicach. 

Baseny w Krakowie

Na mapie Krakowa wciąż są jednak białe plamy bez krytych pływalni. Chodzi tu przede wszystkim o teren gęsto zaludnionej Dzielnicy IV Prądnik Biały. W listopadzie 2020 roku urzędnicy zaprezentowali koncepcję budowy nowego kompleksu sportowego przy ulicy Mackiewicza, na terenie KS Clepardia. Przez wiele lat działało tam popularne otwarte kąpielisko, ale ten sezon jest już kolejnym, gdy mieszkańcy nie mogą z niego korzystać z powodu złego stanu technicznego.26 mln zł w WPF

Nie wiadomo, czy wszystkie zamierzenia uda się zrealizować. Zadanie zostało podzielone na trzy etapy i pochłonie znaczne środki. Realne jest rozpoczęcie w niedługim czasie pierwszej części inwestycji, której centrum ma być kryta 25-metrowa pływalnia.

– W Wieloletniej Prognozie Finansowej Krakowa na lata 2023-2026 zapisane są środki w wysokości 26 mln zł – informuje Michał Sobolewski, rzecznik prasowy ZIS.

Czy tyle wystarczy? Patrząc na ceny i wyniki przetargów, można mieć wątpliwości. Miasto chce jednak ruszyć z inwestycją i ogłosić postępowanie na roboty budowlane. Stanie się to jeszcze w tym lub kolejnym kwartale. 

Basen Clepardii. Założenia inwestycji

Projekt zakłada wyburzenie stojącego na działce budynku i powstanie nowego. Forma planowanego obiektu (10,5 m wysokości od najniżej usytuowanego wyjścia) składa się z kilku brył sześciennych, które naprzemiennie tworzą jedną lub dwie kondygnacje. Na parterze i pierwszym piętrze mają powstać dwa baseny (25x15m i 12x7m) z jacuzzi i saunami, boiska do squasha, siłownia, dwie sale fitness z szatniami, czterotorowa kręgielnia, pomieszczenia biurowe i restautacja. 

Mat. ZIS w Krakowie
Mat. ZIS w Krakowie


W część podpiwniczonej zaprojektowana została wrotkarnia z kolejnymi szatniami i parking na 41 samochodów. Zachowane zostaną zewnętrzne place parkingowe dla około 60 aut. Planowana jest także budowa nowego boiska do piłki nożnej o sztucznej nawierzchni i widowni z konstrukcji stalowej.

Plac przed wejściem głównym ma służyć wprowadzeniu użytkowników do obiektu i pełnić też rolę miejsca spotkań osób korzystających z innych funkcji kompleksu. Planowane są tam elementy małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci, kwietniki, stojaki na rowery oraz oświetlenie. 

Kiedy baseny otwarte na Clepardii?

Na razie nie ma środków na realizację kolejnych etapów. W drugim planowana jest budowa m.in. dwóch basenów zewnętrznych z plażą, placów zabaw (jednego wodnego) i części budynku do obsługi. Na końcu miałby powstać skatepark (w budynku i na zewnątrz).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały