Basenowa ofensywa. Powstanie pięć nowych pływalni

Basen na os. Handlowym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ubiegłym roku otwarty został nowoczesny basen przy szkole na osiedlu Handlowym. Teraz mają pójść za nim kolejne inwestycje, z których będą korzystać mieszkańcy różnych dzielnic. Miasto planuje pięć nowych basenów, z czego trzy powstaną przy szkołach. Kluczowy będzie rok 2020.

Obiekt przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym jest pierwszym w Krakowie basenem z ruchomym dnem. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie jego możliwości i ułatwia naukę pływania najmłodszym użytkownikom. Budowa kosztowała ponad 12 milionów złotych i zakończyła się w pierwszej połowie ubiegłego roku.

Ruczaj

Teraz Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie planuje kolejne inwestycje. Jeszcze na przełomie lipca i sierpnia zamierza ogłosić przetarg na budowę basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych przy ulicy Strąkowej na Ruczaju. Ma już wszystkie potrzebne dokumenty, więc prace w terenie mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku. Basen powstanie w miejscu starego betonowego boiska do koszykówki.

Przewodniczący dzielnicy Dębniki Arkadiusz Puszkarz mówi, że z nowego basenu ma szansę skorzystać wiele osób. – W okolicy są cztery szkoły. Dzieci jeżdżą na basen na Kolną albo na Koronę, co wiąże się ze stratą czasu, wynajmowaniem busów, robi się z tego cała wyprawa. Teraz wszystko będzie na miejscu. Oprócz tego wieczorami i w weekendy basen ma być otwarty dla mieszkańców, co też jest ważne dla nas jako dzielnicy – podkreśla.

W budżecie na ten rok na budowę zapisano milion złotych, a prace mają się zakończyć w 2020.

Os. Na Kozłówce

To jednak dopiero początek. Również w tym roku urzędnicy chcą ruszyć z budową Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji na os. Na Kozłówce. Inwestycja budziła wiele emocji i sporów pomiędzy jej przeciwnikami i zwolennikami, ostatecznie jednak zdecydowano, że będzie realizowana.

W centrum, oprócz głównej niecki pływackiej z ruchomym dnem, znajdzie się też m.in. część rekreacyjna, basen z hydromasażem, basen dla dzieci i jacuzzi. Do dyspozycji będą również sauny, siłownia i sale fitness z szatniami oraz zaplecze gastronomiczne.

Na razie urzędnicy muszą zdecydować, czy znajdą na przeprowadzenie prac dodatkowe środki. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy, deklarując jako termin wykonania styczeń 2020, a ich oferty wahają się ok. 23 milionów złotych. – Jesteśmy w trakcie weryfikacji ofert przetargowych – mówi Paweł Popławski z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Rewolucja na Eisenberga

Na rozstrzygnięcie czeka też inny przetarg, który może stać się początkiem prawdziwej rewolucji. Chodzi o dawne baseny Polfy przy ulicy Eisenberga. Miasto przez dłuższy czas próbowało znaleźć inwestora, który przebudowałby zrujnowany obiekt na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Po kolejnej nieudanej próbie zdecydowano jednak, że budowa będzie sfinansowana z budżetu.

Całość ma być gotowa w 2020 roku. Stare obiekty zostaną wyburzone, a w ich miejscu powstanie rozbudowane centrum sportowo-rekreacyjne. Oprócz przynajmniej 25-metrowego basenu z ruchomym dnem znajdzie się tam m.in. siłownia, sauna, kręgielnia czy gabinet masażu. Co istotne, oprócz krytego basenu będzie tam też odkryta pływalnia, a w zimie – lodowisko. Okoliczni mieszkańcy zyskają przy tej okazji park, bo cały teren wokół basenu ma być ogólnodostępny i zagospodarowany.

Zawody w Czyżynach

O basen w najbliższych latach wzbogacą się też Czyżyny. Popływać będzie można w obiekcie, który do 2021 roku powstanie przy szkole podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego. Założenie jest takie, by był on maksymalnie ekologiczny. – Wykorzystane zostaną energooszczędne rozwiązania, np. kolektory słoneczne służące do ogrzania wody użytkowej oraz rekuperacja ciepła z wywiewanego powietrza – zapowiada Paweł Popławski. Z kolei woda będzie uzdatniana dzięki wytwarzaniu podchlorynu sodu o niskim stężeniu ze zwykłej soli kuchennej, co zapewnia niskie koszty i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

Basen ma służyć m.in. rozgrywaniu zawodów niższej rangi. Oprócz głównej niecki będzie miał też mniejszą, rekreacyjno-treningową. Znajdzie się tam też salka gimnastyczna, co ma być uzupełnieniem sportowego programu szkoły.

Krowodrza

Na liście planowanych przez ZIS inwestycji swoje miejsce znalazła się też Krowodrza. Z basenu będzie można skorzystać przy ZSO nr 51, przy al. Kijowskiej. W tym przypadku przygotowanie jest jeszcze ciągle na wstępnym etapie, ale urzędnicy zamierzają możliwie szybko uzyskać wszystkie dokumenty, bo planowany termin zakończenia całości to też 2020 rok. W tym roku chcą mieć już złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

Jeśli więc wszystko pójdzie z planem, w ciągu najbliższych trzech-czterech lat mapa Krakowa wzbogaci się o pięć basenów, budowanych już według nowych technologii, oferujących dodatkowe funkcje i dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Jeśli doliczymy do tego stopniowe modernizowanie obiektów już istniejących, to oferta miasta w tej dziedzinie znacząco się poprawi.