Cracoviaxe 2022: capoeira opanuje Kraków. W weekend brazylijskie święto

Brazylijskie święto opanuje Kraków fot. materiały prasowe organizatora
Trzydniowe święto capoeiry - brazylijskiej sztuki walki opanuje Kraków w ostatni weekend maja. Obok otwartych treningów oraz pokazów zaplanowano również ważną uroczystość. Jako pierwszy Polak, stopniem „mestre” zostanie uhonorowany Adam Faba, który odbierze go z rąk brazylijskich mistrzów.

Capoeira powstała na przełomie XV i XVI wieku wśród niewolników na brazylijskich plantacjach, którzy w ten sposób wyrażali swoją odrębność kulturową. Jest połączeniem tańca i rytmów plemion afrykańskich, Indian południowoamerykańskich oraz elementów samooborny, uników i obaleń.

Teatr, muzyka, taniec i walka

Dla widzów stanowi teatr, łączący muzykę, taniec i walkę. Dla uprawiających capoeirę to sztuka walki oraz sport ogólnorozwojowy, wymagający świetnej koordynacji ciała i umiejętności akrobatycznych.

Cracoviaxe będzie doskonałą okazją by lepiej poznać capoeirę oraz związaną z nią, bogatą kulturę. W ostatni weekend maja zaplanowano treningi dla grup o różnym stopniu zaawansowania. Przyjść może każdy bez względu na wiek, czy płeć. Zajęcia odbędą się w hali sportowej przy ulicy Kamiennej 17. Po treningu zaplanowano również „roda”, czyli spotkanie w kręgu, w którym walczący mogą zademonstrować i wykorzystać nabyte umiejętności, by zaskoczyć partnera.

Ukoronują mistrza

Kulminacyjnym momentem Cracoviaxe będzie sobotnia formatura, czyli nadanie mistrzowskiego i professorskich stopni, które w tej sztuce walki oznaczane są kolorowymi sznurami. Najwyższy stopień mestre otrzyma Adam Faba, w świecie capoeiry jest znany jako Sem Memoria. To mistrz, który praktykuje capoeirę od niemalże 30 lat i zdążył już wykształcić wielu znakomitych trenerów. Kilku z nich podczas formatury również otrzyma stopnie profesorskie. Wręczać je będą mistrzowie z Brazylii, którzy specjalnie na tę okazję przylatują do Polski.

Zbliżające się wydarzenie będzie więc wyjątkowe. Pod Wawel przyjadą przedstawiciele grupy UNICAR Capoeira z całej Polski: Bielska-Białej, Wrocławia, Łodzi, Koszalina, Lublina, Warszawy, Białegostoku, a także reprezentanci UNICAR Londyn. Zjawią się także zaprzyjaźnione grupy ze swoimi mistrzami i professores na czele.

A potem... zabawa!

Sznury dla niższych stopni zostaną wręczone w sobotę na Hali Sportowej przy ulicy Kamiennej 17. Główna część formatury odbędzie się w Fortach Kleparz.

Po głównej ceremonii rozpocznie się gorąca brazylijska festa z pokazami samby, w rytmie brazylijskiej orkiestry Batucady i oczywiście z pokazami capoeiry oraz zabawą do rana z zespołem Samba Pagode. Celem Cracoviaxe jest popularyzacja kultury afro brazylijskiej oraz propagowanie wieloaspektowej sztuki walki, jaką jest capoeira.

Program Cracoviaxe 2022:

Piątek 27.05.2022
Hala Sportowa, Kamienna 17

17:30 Rejestracja
18:00 - 20:00 Rozpoczęcie zajęć (2 treningi po 1godz. - 3 grupy zaawansowania)
20:00 - 21:30 roda aberta - krąg, w którym wykorzystujemy nabyte umiejętności na treningach

Sobota 28.05.2022
Hala Sportowa, Kamienna 17

9:30 Dalszy ciąg zapisów
10:00 - 12:00 Rozpoczęcie zajęć - (2 treningi po 1godz. - 3 grupy zaawansowania)
12:00 -12:30 przerwa
12:30 - 16:00 Batizado e troca de corda - nadanie niższych stopni
16:00 - 19:00 przerwa obiadowa
Forty Kleparz, ul. Kamienna 2/4
19:00 - 21:30 Formatura professores i mestre
21:30 Festa Tropical - impreza w klimatach brazylijskich

Niedziela 29.05.2022
L.O. 44 Bernardyńska 7

10:00 - 11:00 trening niespodzianka
ul. Grodzka, Rynek
11:15 - 12:45 Parada i rodas

comments powered by Disqus