Dwa boiska i drugi budynek – taki jest plan Białej Gwiazdy na rozbudowę bazy sportowej na myślenickim Zarabiu. Klub podpisał z gminą nową, 30-letnią umowę dzierżawy.
Wisła korzysta z bazy przy ulicy Zdrojowej, wybudowanej przez Myślenice, od 1 stycznia 2014 roku. Wtedy ośrodek był jednym z nowocześniejszych w kraju, ale przez ponad dekadę wiele klubów infrastrukturalnie uciekło 13-krotnemu mistrzowi Polski. Co jakiś czas wracał temat rozbudowy, nawet przeniesienia się w inne miejsce, gdzie można byłoby zbudować większą bazę.
Umowa na 30 lat
W ubiegłym roku gmina i klub przedłużyły umowę dzierżawy o 10 lat, a 1 lipca 2025 poinformowały o dużo dłuższej współpracy – aż do 2055 roku. Myślenice wydzierżawiły Wiśle kolejne działki, na których ma zostać zbudowana infrastruktura niezbędna pierwszej drużynie, rezerwom i części zespołów juniorskich. Obecnie klub ma do dyspozycji tylko dwa naturalne boiska i mały budynek zaplecza.
Wisła będzie się starała o dofinansowanie rozbudowy z programu ministerstwa sportu. Na wkład własny 2 mln zł wyłoży stowarzyszenie kibiców Socios Wisła. Zostanie to potwierdzone w głosowaniu członków, ale prezes Piotr Leśkiewicz nie ma wątpliwości, że zdecydowana większość osób poprze realizację tego celu. – Chcemy przeznaczyć środki na projekt, który będzie trwały, zapewni rozwój drużyny i młodzieży. Dotąd – poza budową sklepu i boiska przy Reymonta – głównie wspieraliśmy bieżące wydatki i cele – tłumaczy Leśkiewicz.
Nawet po rozbudowie w Myślenicach nie powstanie ośrodek na miarę Cracovia Training Center w Rącznej czy Legia Training Center w Książenicach, ale na pewno będzie to duży krok do przodu. Klub nie informuje o zapleczu hotelowym, w którym zawodnicy mogliby odpoczywać między zajęciami. To dziś standard w nowoczesnych bazach treningowych. Przy centrum treningowym są jeszcze inne działki, które można byłoby zagospodarować w przyszłości.
Koncepcja rozbudowy bazy Wisły Kraków
Przedstawiona 1 czerwca koncepcja ma być realizowana w trzech etapach. Na początek powstanie pełnowymiarowe boisko sztuczne z oświetleniem, trybuną na 150 osób i zapleczem szatniowo-magazynowym. Następnie pełnowymiarowa płyta z naturalną trawą, a na koniec nowy budynek dla pierwszej drużyny – z szatniami, siłownią, pomieszczeniami odnowy biologicznej, magazynami i przestrzenią do pracy sztabu szkoleniowego. Będą też dodatkowe place: do treningu bramkarzy, mini boiska, boiska do siatkonogi i bieżnie do treningu biegu na wzniesieniach.
– Cieszę się, że robimy kolejny istotny krok dla Wisły. Zdajemy sobie sprawę, jak kluczowa dziś jest infrastruktura, jak kluczowy jest sport młodzieżowy, jak istotne są dla nas sekcje, które nie są tylko i wyłącznie zawodowe – mówi Jarosław Królewski, prezes Wisły. – Plany są ambitne, myślę, że zrealizujemy je szybciej niż wolniej. Mam nadzieję, że to jest pierwszy krok do tego, żeby Wisła Kraków dalej się rozwijała, niezależnie od tego, że toczymy swoje miniwalki na poziomie sportowym – podkreśla.