Juvenia Kraków zdominowała Krakow Sevens

Drużyny Juvenii zdominowały rywalizację podczas pierwszej edycji turnieju Krakow Sevens. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wygrali wszystkie swoje mecze w olimpijskiej odmianie rugby. Pokonując konkurencję z Danii, Węgier, Litwy, Łotwy, Austrii i Ukrainy sięgnęli po Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

Dwa dni rywalizacji pod małopolskim słońcem upłynęło pod znakiem sportowych emocji i pozytywnej, międzynarodowej atmosfery. Sobotnie mecze grupowe rozgrywane były na stadionie Nowa Huta Rugby Klub oraz boisku Juvenii Kraków. W niedzielę wszystkie drużyny zjechały na Błonia tworząc tętniące życiem, rugbowe miasteczko. Dzięki współpracy z Miastem Kraków organizatorzy mogli zadbać o odpowiednią oprawę zawodów, które przez niektóre zespoły zostały ocenione lepiej niż… turniej mistrzostw Europy juniorów.

Turniej męski

W fazie grupowej turnieju mężczyzn najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w grupie B, na stadionie NHRK. Z pierwszego miejsca do ćwierćfinału awansował zespół Chmielnickiego z Ukrainy, mimo że wysoko uległ siódemce Akademii Rugby z Wilna. W grupie A, Juvenia stoczyła bój z pierwszą reprezentacją Danii, wygrywając 10:7. Było to kluczowe spotkanie w kontekście rozstawienia drużyn w ćwierćfinałach.

W niedzielę Juvenia pokonała kolejno Węgrów z Honfoglalok i Łotyszy z Livonii. W finale spotkali się ponownie z pierwszą drużyną Danii, która na drodze do decydującego starcia pokonała Litwinów. Ćwierćfinałowe starcie zakończyło się dogrywką, w której sędzia podyktował karne przyłożenie za nieprzepisową interwencję w defensywie jednego z litewskich graczy. Podobnie emocjonujące starcie Duńczycy stoczyli z Chmielnickim. Drużyna z Ukrainy sięgnęła ostatecznie po brązowe medale.

Juvenia w finale nie pozostawiła przeciwnikowi żadnych złudzeń. Młode Smoki w każdej połowie zdobyły trzy przyłożenia, oddając rywalom tylko jedno.

Turniej żeński

W turnieju żeńskim najciekawszym pojedynkiem fazy zasadniczej było starcie Venol Atomówek Łódź z Vilniaus Regbio Akademija. Litwinki prowadziły 14:0, ale polska siódemka zdobyła dwa przyłożenia w drugiej połowie. Niestety drugie podwyższenie okazało się niecelne i z minimalnego zwycięstwa cieszyły się zawodniczki z Wilna. Łodzianki wzięły rewanż w meczu o trzecie miejsce, gromiąc rywalki 31:0 i wskakując na trzeci stopień podium.

Rugbistki Juvenii wygrały wszystkie cztery mecze zdobywając 118 punktów i tracąc zaledwie trzy przyłożenia. Najbardziej zacięty bój stoczyły w finale z zespołem Stade Rugby z Wiednia. Austriaczki zażarcie broniły się niemal całą pierwszą połowę i młode podopieczne Łukasza Kościelniaka dopiero na sekundy przed przerwą znalazły drogę na pole punktowe. W drugiej połowie jeszcze dwa razy przełamały defensywę, wygrywając wielki finał 19:0.

Zwycięzcy odebrali Puchary Prezydenta Miasta Krakowa, wręczono też nagrody indywidualne dla najbardziej wartościowych zawodników. Otrzymali je Magdalena Nowak oraz Igor Kocimski z Juvenii Kraków.

– Już chwilę po zakończeniu turnieju usłyszeliśmy bardzo pozytywne komentarze od uczestników, dlatego z pewnością za rok zorganizujemy kolejną edycję i miejmy nadzieję, że Krakow Sevens będzie z kolejnymi latami rozwijać się i zdobywać coraz większy prestiż. Chcemy, żeby za kilka lat było to wydarzenie, które każdy klub prowadzący sekcje młodzieżowe będzie chciał mieć w swoim kalendarzu. Nie tylko w Europie – podsumował Łukasz Kościelniak, który przygotował drużyny Juvenii do gry, ale również wykonał ogrom pracy organizacyjnej, by turniej mógł dojść do skutku.