Koronawirus a Cracovia Maraton

fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Poznań odwołał zaplanowany na początek kwietnia półmaraton w związku z potwierdzoną obecnością na terenie kraju koronawirusa. Krakowski maraton, który ma się odbyć pod koniec przyszłego miesiąca, na razie nie jest zagrożony.

Koronawirus dotarł do Polski. W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Zielonej Górze potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia. Wcześniej wojewoda śląski wolał dmuchać na zimne i impreza Intel Extreme Masters w katowickim Spodku odbyła się bez udziału publiczności.

COVID-19 jest obecny już w co najmniej 80 krajach. Z tego powodu odwołano wiele biegów lub liczba uczestników tych imprez została bardzo ograniczona. Na inny termin został przełożony zaplanowany na 1 marca półmaraton Harmonie Mutuelle Semi de Paris, w którym miało pobiec 44 tysiące osób. Tokijski maraton odbył się zgodnie z planem, jednak na linii startu, zamiast 38 tysięcy osób, stanęło zaledwie 200 zaproszonych lekkoatletów. Władze apelowały do mieszkańców, by nie wychodzili na ulice dopingować sportowców.

W czwartek została podjęta decyzja o odwołaniu maratonu w Poznaniu (planowanego na 5 kwietnia). Impreza prawdopodobnie zostanie przeniesiona na jesień. Nad podobnym ruchem zastanawiają się także na Pomorzu. 29 marca w Gdyni mają się odbyć mistrzostwa świata w półmaratonie, a 19 kwietnia w Gdańsku szósta edycja maratonu.

Co z maratonem w Krakowie?

Tydzień później kilka tysięcy osób ma pobiec w Cracovia Maraton. Na razie zapisało się ponad 5100, a do tego trzeba doliczyć kilkanaście tysięcy, którzy planują wziąć udział w biegu nocnym i innych imprezach towarzyszących.

Krakowski królewski dystans od lat słynie z tego, że jest najbardziej międzynarodowym maratonem. Zapytaliśmy urzędników, czy impreza może być zagrożona i miasto rozważa odwołanie bądź jej przesunięcie. Czy otrzymują pytania od biegaczy i czy zauważyli w ostatnich tygodniach spadek zainteresowania zapisami.

Jerzy Sasorski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej, powiedział nam, że organizatorzy trzymają rękę na pulsie i być może w tym tygodniu wydają komunikat.

– Analizujemy sytuację, jednocześnie zgodnie z harmonogramem przygotowujemy się do wydarzenia. Trzeba pamiętać, że imprezę masową może odwołać wojewoda, więc decyzja nie zależy wyłącznie do nas – mówi.

Pod koniec lutego Cracovia Maraton otrzymał srebrną odznakę od Światowej Lekkoatletyki (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF). Certyfikatem World Athletics Silver Label potwierdza wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. W zestawieniu na 2020 rok CM jest jedynym polskim maratonem ze statusem Silver Label Road Races.