Krakowskie ślady na Euro 2024. Przy polskiej kadrze nasz były redakcyjny kolega

Tylko jeden aktualny piłkarz krakowskiego klubu, obrońca Cracovii Otar Kakabadze, zagra na mistrzostwach Europy w Niemczech. W sztabie Michała Probierza, selekcjonera reprezentacji Polski, jest nasz były redakcyjny kolega Adam Delimat.
Mistrzostwa Europy 2024 organizują Niemcy. Turniej rozpocznie się w piątek 14 czerwca meczem gospodarzy ze Szkotami na stadionie w Monachium. W Euro wezmą udział 24 reprezentacje, podzielone na sześć grup. 51 spotkań zostanie rozegranych na obiektach w dziesięciu miastach. Finał odbędzie się 14 lipca w Berlinie.

Krakowscy kibice nie będą mieli wielu okazji, by skupiać swoją uwagę na zawodnikach naszych klubów. Rodzynkiem jest Otar Kakabadze z Cracovii, podstawowy obrońca reprezentacji Gruzji, która jest jedynym debiutantem na mistrzostwach Starego Kontynentu. Ojcem tego sukcesu jest Hiszpan Villy Sagnol, 58-reprezentant Francji, wicemistrz świata z 2006 roku w turnieju, którzy organizowali Niemcy. W maju Pasy przedłużyły umowę z Kakabadze do 30 czerwca 2027.

Gruzja zagra w grupie F z Turcją, Portugalią i Czechami. 

Otar Kakabadze. Fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl
Otar Kakabadze. Fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl


Fanom Wisły Kraków może coś mówić nazwisko Tupta. Napastnik Lubomir Tupta otrzymał powołanie do reprezentacji Słowacji. Zawodnik występował pod Wawelem w sezonie w rundzie wiosennej sezonu 2019/2020, która przypadła na początek pandemii i rozgrywki były zawieszone przez niemal trzy miesiące. Tupta był wypożyczony z włoskiego klubu Hellas Verona.

Rywalami Słowacji na Euro w grupie E będą Belgowie, Rumini i Ukraińcy.

Lubomir Tupta. Fot. wislakrakow.com
Lubomir Tupta. Fot. wislakrakow.com


Cracovia i Wisła nie mają ani jednego reprezentanta Polski. Jest jednak kilka osób, które są z Krakowa lub tu pracowały. Prowadzący w przeszłości Białą Gwiazdę i Pasy selekcjoner Michał Probierz powołał napastników Krzysztofa Piątka i Adama Buksę. Pierwszy z nich w latach 2017-2019 występował w Cracovii. Drugi reprezentował juniorskie zespoły Wisły, Hutnika i Garbarni.

Krakowskie ślady znajdziemy także w sztabie Biało-Czerwonych. Asystentem Probierza jest Michał Bartosz, były piłkarz Krakusa Nowa Huta, wicemistrz Polski juniorów z Cracovią. Potem występował w niższych ligach, pracował jako asystent przy pierwszym zespole Cracovii. 5 sierpnia 2022 roku Probierz zaprosił go do kadry przy reprezentacji do lat 21, a potem przeszedł z nim do kadry A. Bardzo blisko reprezentacji jest także Adam Delimat, nasz były redakcyjny kolega, który m.in. przygotowuje vlogi dla kanału „Łączy nas piłka”.

Polska trafiła do grupy B z Holandią, Austrią i Francją.

Adam Delimat. Fot. archiwum prywatne
Adam Delimat. Fot. archiwum prywatne