Miasto szuka pieniędzy na dużą inwestycję na Dębnikach. Całość może kosztować 200 mln zł

fot. Materiały ZIS

Urzędnicy liczą, że w październiku uda się im złożyć finansowanie budowy basenu olimpijskiego przy Zespole Szkół Łączności i budynków dla szkoły do 2028 roku. Ministerstwo Sportu przekaże na ten cel 50 mln zł, pozostała kwota musi być wkładem własnym miasta.

50-metrowa pływalnia wciąż jest niespełnionym marzeniem wielu sportowców i władz drugiego największego miasta w Polsce. Długo liczono, że obiekt uda się wybudować na III Igrzyska Europejskie, ale ostatecznie nie znalazło się finansowanie z tej puli. Klasycznego pływania w ogóle nie było w rozpasłym programie imprezy. Było za to pływanie artystyczne (dawniej nazywane synchronicznym), które jest połączeniem pływania, gimnastyki i tańca, którego zawody zorganizowano na basenie w Oświęcimiu.

Basen przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie od kilku lat ma przygotowaną koncepcję i projekt budowlany, a także posiada wszystkie pozwolenia na budowę 50-metrowego basenu przy Zespole Szkół Łęczności (ul. Monte Cassino) na Dębnikach. Przeciwko inwestycji protestowali niektórzy z sąsiadów szkoły, jednak urzędnicy tłumaczyli, że to ostatnia taka działka należąca do miasta.

Latem udało się im zrobić ważny krok i uzyskać 50 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu. To niemała kwota, ale szacunkowo jeszcze trzy razy tyle miasto musi znaleźć w swoim budżecie. W tym przypadku mowa nie tylko o budowie dużej pływalni z dwoma nieckami (o długości 50 i 25 metrów), której koszt szacuje się na 120 mln zł. Szkoła ma zyskać także nową halę sportową i trzy budynki do prowadzenia zajęć i pełniących rolę internatu, których budowa ma pochłonąć 70 mln zł.

Dwa etapy

Basen olimpijski ma powstać w drugiej kolejności. W pierwszym etapie planowana jest hala i budynek dydaktyczno-internatowy stanowiący dobudowę do obecnego gmachu Zespołu Szkół Łączności. Pozwoli to na wyburzenie obecnego internatu (wejście od ulicy Nowaczyńskiego), który jest usytuowany w miejscu planowanego basenu.

Trzykondygnacyjna hala basenowa z garażem podziemnym została zaprojektowana w linii zabudowy hali sportowej szkoły, z dużym otwartym placem przed wejściem głównym. Budynek w kolorze białym będzie miał kształt prostokąta o wymiarach 93,5 m na 60 m i wysokości 11,25 m. Elewacje wszystkich nowych budynków zostaną wykończone tymi samymi materiałami: przejrzystym szkłem, płytami włókonowo-cementowymi i elementami konstrukcji stalowych. Zastosowano takie same detale architektoniczne.

– W tej chwili jesteśmy na etapie próbowania złożenia tej inwestycji do 2028 roku. Mam nadzieję, że w październiku z sukcesem uda się to zrobić. Musimy mieć finansowanie, by można było ogłosić przetarg na realizację inwestycji – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki