News LoveKraków.pl

Najnowsze informacje o stadionie Wieczystej. W projekcie budżetu na 2024 rok nie ma środków

Trybuna na obiekcie Wieczystej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Hybrydowa murawa, 2090 zadaszonych miejsc siedzących i oświetlenie o minimalnym średnim natężeniu 1600 luksów. Takie są plany na pierwszoligowy stadion Wieczystej na Prądniku Czerwonym.

Jak już informowaliśmy, pod koniec października Zarząd Infrastruktury Sportowej złożył w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielający pozwolenia na budowę.

Obecnie oczekujemy na wydanie decyzji – informuje Anna Nowosielska z ZIS.

Stadion Wieczystej. Liczba miejsc na trybunach

Zgodnie z umową zawartą przed rokiem, 17 listopada Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa przekazała urzędnikom zamówioną dokumentację. Wynika z niej, że na stadionie w dzielnicy Prądnik Czerwony, który powstanie na miejskim terenie aktualnie użytkowanym przez Klub Sportowy Wieczysta, powstanie pierwszoligowy stadion (drugi poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce) z zadaszoną trybuną dla 2090 osób.

Obiekt będzie wyposażony w system sztucznego oświetlenia, utrzymujący minimalne średnie natężenie o wartości 1600 luksów. Piłkarze będą grać na hybrydowej płycie – połączenie trawy naturalnej i sztucznej ma zapewnić jej lepszą wytrzymałość.Dodatkowe boiska

Trybuna stadionu będzie częścią budynku, który powstanie od strony ulicy Meissnera. Znajdzie się w nim m.in. kilka szatni, pomieszczenia dla dziennikarzy, administracji klubu, kawiarnia, strefa odnowy biologicznej. W skład centrum sportowego wejdzie też podziemny parking, którego dach zostanie wykorzystany jako plac. Staną na nim kasy i bramki do wpuszczania kibiców.

Koncepcja nowego stadionu Wieczystej zakłada także budowę dwóch dużych boisk treningowych (w tym jednego ze sztuczna nawierzchnią, z możliwością przykrycia) i dwóch „orlików”. Na terenie zielonym przy ulicy Chałupnika ma powstać niewielki park z alejkami i miejscami do siedzenia, natomiast teren w części północno-zachodniej ma być rezerwą pod przyszłe inwestycje.

Bez wniosków o dofinansowanie

Gdy w sierpniu 2022 roku miasto chwaliło się koncepcją nowego zagospodarowania terenu, dyrektor ZIS Krzysztof Kowal mówił, że Kraków będzie chciał oprzeć realizację inwestycji o środki zewnętrzne. Anna Nowosielska przekazała nam, że na chwilę obecną jednostka nie złożyła wniosków o dofinansowanie.

Przetarg na realizację prac zaś ma być ogłoszony po pozyskaniu pozwolenia na budowę i po zabezpieczeniu środków na realizację zadania w budżecie miasta. W projekcie budżetu na 2024 rok, przedstawionym przez prezydenta, nie ma na ten cel ani złotówki. – Kolejność prowadzenia robót budowlanych zostanie ustalona po przeprowadzeniu i rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na wykonawcę robót budowlanych, przed podpisaniem umowy – wyjaśnia pracownica ZIS.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony