Przy Lipińskiego chcą wybudować halę pasywną

Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2

Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2 Krakowie planuje wybudować na swoim terenie pełnowymiarową halę sportową do piłki ręcznej z trybunami i kawiarnią. Obiekt ma być zaprojektowany i wykonany w standardzie budynku pasywnego, czyli energooszczędnego.

5-7 milionów

W lutym wszczęte zostało postępowanie w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji. – Czekamy na tak zwaną WZ-tkę i będziemy działać. Mamy już wstępny projekt usytuowania hali. Trzeba też czekać na miejskie środki, a wiadomo, że nie jest łatwo. Nasz pomył zyskał jednak spore poparcie – mówi Marek Kuś, zastępca dyrektora ZSOI nr 2 przy ul. Lipińskiego 2.

Według pierwszych szacunków pełnowymiarowy obiekt z trybunami, kawiarnią, miejscami parkingowymi oraz drogami dojazdowymi ma kosztować od pięciu do siedmiu milionów złotych. – Hala ma służyć przede wszystkim do gry w piłkę ręczną. Mamy osiągnięcia w tej dziedzinie małych dzieci. Wokół jest jednak pustynia, jeżeli chodzi o obiekty do tej dyscypliny, a zainteresowanie jest bardzo duże. Teraz trzeba jeździć na Wandę do Nowej Huty. Wyszedłem do ludzi, rozmawiałem i mamy przyzwolenie na taką inwestycję – podkreśla wicedyrektor.

Oczywiście w hali będzie można uprawiać inne dyscypliny. – Wynajmujemy nasz dotychczasowy obiekt grupom zorganizowanym, które grają w piłkę nożną czy siatkówkę. Obłożenie mamy bardzo duże i jestem przekonany, że nowa hala nie będzie miała problemów z zarobieniem na siebie – przekonuje Marek Kuś.

Stara hala zostaje

Dyrekcja chce wybudować halę pasywną tak, by koszty zużycia energii były jak najniższe. – Odrobiliśmy zadanie, rozmawialiśmy m.in. z osobami z Uniwersytetu Rolniczego, które mają pasywny obiekt do uprawiania sportu. To się opłaca, dlatego na to się zdecydowaliśmy – tłumaczy Marek Kuś.

Obecnie szkoła ma starą halę sportową, ale powstanie nowej nie oznacza wyburzenia czy przekształcenia nowego obiektu. Oba budynku mają być połączone łącznikiem, a w starej sali wyremontowane mają być m.in. sanitaria.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki