6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Rekordy poważnie zagrożone

fot. Jan Ulicki

W niedzielnym 6. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim wystartują zawodnicy i zawodniczki z grupy gold. Organizatorzy walczą o brązową odznakę IAAF i chcą, by zostały pobite rekordy trasy. Gwiazdą Olimpijskiej 5-tki będzie brązowy medalista mistrzostwa świata z Dauchy – Marcin Lewandowski.

W tym roku celem jest nie tylko pobicie kolejnego rekordu uczestników (przez internet zapisało się ponad 9,5 tysiąca osób), ale również podniesienie poziomu sportowego imprezy. By zachęcić najlepszych zawodników i zawodniczki, przygotowane zostały dodatkowe nagrody za rekordy – w zależności od uzyskanego czasu trzy lub pięć tysięcy złotych.

Obecnie najlepsze czasy w Krakowie na dystansie 21 kilometrów i 97,5 metra wynoszą 1:02.45 wśród mężczyzn i 1:11.33 wśród kobiet. O ich pobicie mają się postarać przede wszystkim Kenijczycy Kiprono Kipkemoi i Wilfred Kimitei oraz Kenijka Betty Lembus i Etiopka Etagegn Woldu.

Ma być walka!

Organizatorom tak bardzo zależy na rezultatach, ponieważ starają się o brązową odznakę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Czasy najlepszych zawodników są jednym z elementów, które wpływają na przyznanie wyróżnienia.

– Dodatkowo, zrezygnowaliśmy w tym roku z pacemakerów [biegacze, którzy nadają tempo biegu], w zamian zapraszając 15 zawodników i 20 zawodniczek na dobrym europejskim poziomie. Chcemy, by na trasie była walka – tłumaczy Dariusz Kaczmarski, trener biegania i koordynator elity 6. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Półmaraton – obok Cracovia Maraton i Biegu Trzech Kopców – wchodzi w skład Królewskiej Triady Biegowej. Szansę na ukończenie trzech krakowskich imprez w jednym roku ma 965 osób.

Nasz bohater z Dauchy

Start biegu nastąpi na ulicy Lema przed Tauron Areną Kraków, a meta już po raz kolejny zostanie zlokalizowana na płycie hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Krzysztof Kowal z Zarządu Infrastruktury Sportowej zapewnił, że bieg nie wpłynie na dostępność lokali wyborczych. Zaapelował, by skorzystać z zapowiadanej na weekend dobrej pogody i kibicować na trasie oraz udać się na głosowanie.

Imprezą towarzyszącą jest Olimpijska 5-tka, w której wystartuje około tysiąc osób. Jej gwiazdą będzie Marcin Lewandowski, świeżo upieczony brązowy medalista mistrzostw świata z Dauchy na 1500 metrów.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne