Rozmowa na dzień dobry. Wielkie oszczędzanie na sporcie?

fot. LoveKraków.pl

Podczas ostatniego posiedzenia komisji sportu i turystyki radnym została przekazana informacja, że w przyszłorocznym budżecie może być o 3 mln zł mniej na Program Rozwoju Sportu, czyli organizację zajęć dla mieszkańców.

Barbara Mikołajczyk, dyrektor wydziału sportu poinformowała, że według projektu budżetu na 2020 roku środki mogą wrócić do poziomu z 2016 roku i spaść z obecnych 7,5 mln zł do 4,5 mln zł. 

Michał Knura: LoveKraków.pl: To nie jest dobra wiadomość.

Stanisław Moryc, radny miejski, przewodniczący komisji sportu i turystyki: Na początku grudnia będziemy głosowali nad wnioskiem do prezydenta, by środki były większe. Tak duży spadek, o trzy mln zł, oznacza, że przy obecnych cenach nie będziemy mogli świadczyć dobrych usług sportowych. Po prostu nie będzie wystarczającej kwoty dla klubów, które otrzymują miejskie granty i organizują czas wolny mieszkańców.

Według danych za 2018 rok łączna liczba tzw. osobowejść na zajęcia miejskich programów sportowych wyniosła ponad 233 tysiące. To dobry wynik?

Program jest realizowany od 2013 roku i sprawdza się, ale potrzebne są modyfikacje. Teraz granty można przeznaczać na organizację zajęć, trenera, animatora, zakup sprzętu czy przeprowadzenie zawodów. Uważam, że kluby, które przeważnie z trudnościami wiążą koniec z końcem, potrzebują większej osłony przy utrzymaniu obiektów.

Miasto miałoby za to płacić?

Kluby jakoś sobie radzą, bo albo zaoszczędzą na środkach z grantu, albo mają okazję wynając obiekt komercyjnie. Czasem znajdą sponsora. Prowadzę rozmowy z Zarządem Infrastruktury Sportowej i czekamy na wymiki analizy, czy nie warto refundować części kosztów utrzymania obiektów dzierżawionych przez kluby od miasta. 

Jakiej części?

Kwota na granty mogłaby być mniejsza, za to miasto zwracałoby na przykład połowę środków potrzebnych na utrzymanie bazy sportowej. Na razie zrobimy wszystko, by pieniądze na realizację programu były większe niż jest w projekcie. Modyfikacje, jeżeli większość radnych uzna je za dobre, będzie trzeba szybko wprowadzić, ponieważ granty są dzielone na początku roku.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne