Szkoła z ul. Ułanów czeka na infrastrukturalną rewolucję

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zespół Szkół nr 1 jest jedną z największych w mieście szkół ponadpodstawowych. Placówka położona w sąsiedztwie Parku Lotników Polskich ma też rozległe tereny sportowe, które odbiegają od dzisiejszych standardów. Po latach starań został właśnie wykonany duży krok w kierunku zmiany na lepsze.

ZS nr 1 posiada halę sportową, która też wymaga remontu. Na pierwszy ogień pójdzie jednak infrastruktura sportowa pod gołym niebem, która jest oblegana przez większość roku.

– W naszej szkole uczy się około 900 uczniów, a kolejnych 140 osób mamy w internacie. Nasi podopieczni nie unikają lekcji wychowania fizycznego, w tym roku mamy tylko dziesięć zwolnień – nie kryje satysfakcji dyrektor Beata Śliwa.

Szkoła od lat starała się o rewitalizację bazy, a pedagodzy i uczniowie marzyli choć o jednym nowoczesnym boisku. W tym roku szkolnym świętują 70-lecie powstania, więc zaplanowane prace można potraktować jako bardzo wyczkiwany prezent. Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił właśnie przetarg na przebudowę obiektów. Inwestycja miałaby się zakończyć przed wakacjami 2021 roku.

Koniec z betonem

Z terenu szkoły znikną asfaltowe boiska i obiekty do uprawiania lekkiej atletyki o nawierzchni z miału kamiennego czy mączki ceglanej. Zastąpi ją sztuczna trawa i poliuretan, a w przypadku rzutni na pchnięcia kulą – odpowiedni beton.

Pojawią się też nowe elementy: urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu, w tym do crossfitu, i plac do gry w tenisa stołowego, piłkarzyki i planszówki. Wyremontowane zostanie ogrodzenie, obiekt będzie oświetlony słupami z naświetlaczami led.

Od strony budynku szkoły znajdują się kamienne schody, które służą jako trybuny. Inwestycja przewiduje wybudowanie trzech małych trybun z prawdziwego zdarzenia z dwoma, trzema lub czterema rzędami siedzeń.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony