Żużlowcy nie ścigali się pod Wawelem od 2017 roku, a hokeistów nie było u nas od 2015. Jest szansa, że obie nasze kadry niedługo znów będą rywalizowały w Krakowie.
W tym roku w Krakowie odbędzie się ponad 50 wydarzeń sportowych o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Miasto jest ich organizatorem, współorganizatorem lub współfinansuje je na zasadach promocji. Wkrótce w stolicy Małopolski będziemy mogli zobaczyć dawno niewidzianych sportowców z dwóch dyscyplin, rywalizujących z orzełkiem na piersi: żużlowców i hokeistów.
Żużel w Krakowie. Polska – Australia w wakacje?
W kwietniu w Krajowej Lidze Żużlowej wystartuje Speedway Kraków. To trzeci poziom, od którego rozpocznie się odradzanie czarnego sportu w Krakowie, po latach posuchy. Jednak latem na torze stadionu Wandy przy ulicy Odmogile możemy oglądać największe gwiazdy. – Jest szansa na mecz Polska-Australia lub Polska-Dania. To trzy najmocniejsze drużyny na świecie. Zainteresowany tym wydarzeniem jest także klub, bo to pomoże w promocji jego drużyny – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju kultury fizycznej.
Mikołaj Frankiewicz, prezes Speedway Kraków potwierdza, że temat jest, natomiast obecnie zajmuje się przede wszystkim przygotowaniem do startu KLŻ. Drużyna została skompletowana, ale trzeba będzie się zająć torem. Na razie prace uniemożliwia pogoda, jednak czasu do pierwszego domowego meczu jest jeszcze sporo (20 kwietnia z Kolejarzem Opole).
Z naszych informacji wynika, że najbardziej prawdopodobnym terminem rozegrania meczu żużlowej reprezentacji jest sierpień. Priorytetem jest zakontraktowanie rywalizacji z Australią. To właśnie z tym rywalem Biało-Czerwoni zmierzyli się w czasie swojej ostatniej wizyty w Krakowie w 2017 roku. Wygrali wówczas 49:41.
Reprezentacja w hokeju na lodzie najwcześniej w 2026
Jeszcze dłużej pod Wawelem nie było reprezentantów w hokeju na lodzie. W kwietniu minie dziesięć lat od mistrzostw świata Dywizji 1A, które przez tydzień odbywały się w Tauron Arenie. Na tafli oprócz Polski rywalizowały kadry Kazachstanu, Węgier (awans do elity), Japonii, Włoch i Ukrainy.
Kolejne mistrzostwa Kraków miał organizować już w kolejnym roku, ale ostatecznie trafiły do Katowic. Najpierw okazało się, że w proponowanym terminie Tauron Arena jest już wstępnie zarezerwowana. Inne wydarzenie udało się odwołać, ale do gry weszły Katowice. Polski Związek Hokeja na Lodzie zdecydował już o przeniesieniu mistrzostw na Śląsk. Nieoficjalnie mówiło się, że Katowice zaoferowały większe wsparcie finansowe.
– Myślimy, by znów sprowadzić reprezentację Polski. To nie są proste rozmowy, ale prowadzimy je – mówi Tomasz Marzec, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Biało-Czerwoni hokeiści mogliby wrócić pod Wawel najwcześniej w 2026 roku.
Hokej w Krakowie ostatnio cienko przędzie. Po zmianach w Comarchu i Cracovii drużyna na dobre przestała się liczyć w walce o medalowe miejsca i raczej długo to się nie zmieni. Sekcja ma zostać wydzielona do nowej spółki (niezależnej od piłki) i bez dużego sponsora nadal będzie co najwyżej średniakiem.