Ważny krok w kierunku nowego stadionu Wieczystej. Zmieni się wszystko [WIZUALIZACJE]

Tak mają wyglądać szatnie na stadionie Wieczystej fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej
Wizualizacje nowego obiektu, który będzie spełniał wymogi I ligi piłkarskiej, zostały już przedstawione. Nadszedł czas na kolejny krok, czyli przygotowanie niezbędnej dokumentacji.
Zarząd Infrastruktury Sportowej w połowie października ogłosił przetarg na opracowanie pełnobrażnowej dokumentacji dla budowy pierwszoligowego stadionu piłkarskiego wraz z zagospodarowaniem terenów sportowo-rekreacyjnych na terenie KS Wieczysta przy ulicy Chałupnika 16. Firma wybrana w postępowaniu (otwarcie ofert 26 października) otrzyma zadanie składające się z trzech części. Do czterech tygodni od dnia podpisania umowy będzie musiała dostarczyć opracowania wyjściowe i koncepcję, do 48 tygodni dokumentację budowlaną, a do 52 – projekt wykonawczy.

Wszystko do wyburzenia

Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


Na miejskim terenie w dzielnicy Prądnik Czerwony zmieni się wszystko. W dokumentacji przetargowej czytamy, że istniejące budynki i budowle przeznaczono do wyburzenia. Obecnie klub korzysta z obiektu, w którym znajduje się siedziba i szatnie, budynku z fotelami dla gości VIP, którzy oglądają mecze w towarzystwie sponsora Wojciecha Kwietnia, głównego boiska z tymczasową trybuną, jednego boiska treningowego o naturalnej nawierzchni i dwóch mniejszych typu „orlik”. Są tam również korty tenisowe, które zostaną zlikwidowane.

Trybuna od ulicy Meissnera

Koncepcja dla terenu przy ulicy Chałupnika 16 zakłada budowę stadionu, który spełnia wymogi I ligi, a więc drugiej klasy rozgrywkowej w Polsce. Od strony południowo-wschodniej (ulicy Meissnera) powstanie trzykondygnacyjny budynek z  zadaszoną trybuną i zapleczem stadionu. Obiekt pomieści ponad 2100 osób – 1624 kibiców dwóch rywalizujących drużyn oraz maksymalnie 500 gości VIP i dziennikarzy. Znajdzie się w nim sześć szatni, dwie główne dla grających zespołów o pojemności minimalnej 30 i 20 osób oraz cztery dodatkowe dla minimum 36 osób każda.

Na parterze znajdą się także niezbędne pomieszczenia, m.in. dla sędziów i służb. Od strony terenu zielonego sąsiadującego z ulicą Meissnera będzie działać kawiarnia, dostępna także poza dniami meczowymi. Na piętrach przewidziano pomieszczenia administracyjne klubu i odnowy biologicznej, repcepcję, salę VIP, salę konferencyjną, pomieszczenia spikerów, komentatorów, statystyków, techników.

Podrzewana płyta i oświetlenie. Cztery boiska treningowe 

Mecze będą rozgrywane na boisku z trawy naturalnej o wymiarach 100 m na 64 m. Płyta będzie podgrzewana, wyposażona w system nawadniania, drenaż i piłokochwyty za bramkami. Podręcznik licencyjny dla klubów I ligi wymaga także posiadania oświetlenia boiska. Na stadionie Wieczystej staną więc maszty, które są planowane w pobliżu narożników boiska.

Goście obiektu będą mogli zaparkować w garażu podziemnym, który musi posiadać minimum 70 stanowisk, w tym pięć dla osób z niepełnosprawnościami. W czasie meczów garaż podziemny ma być dostępny tylko dla osób posiadających identyfikatory np. dziennikarzy, producentów, gości VIP. Dach garażu zostanie wykorzystany jako plac, na którym staną kasy i bramki do wpuszczania kibiców. 

Koncepcja nowego stadionu Wieczystej zakłada także rozbudowę infrastruktury treningowej. Mają powstać dwa boiska o wymirach 100 m na 60 m. Jedno z naturalną nawierzchnią, drugie ze sztuczną trawą i przykryciem, dostępne przez cały rok. W planach są także dwa „orliki” o wymiarach 62 m na 30 m.

Na terenie zielonym przy ulicy Chałupnika zaprojektowano niewielki park z alejkami i miejscami do siedzenia, natomiast teren w części północno-zachodniej pozostawiono jako rezerwę pod przyszłe inwestycje.

Wieczysta w III lidze

Pierwsza drużyna Wieczystej jest beniaminkiem III ligi. Po rozegraniu 12 z 34 kolejek zajmuje drugie miejsce, ze stratą trzech punktów do ŁKS-u Łagów. Rezerwy żółto-czarnych również świętowały awans i są liderem klasy okręgowej Kraków II. W klubie trenuje około 300 młodych zawodników w kilkunastu grupach.Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony