9. Cracovia Półmaraton Królewski to nie tylko bieg główny. Sprawdź, co będzie się działo

8. Cracovia Półmaraton Królewski fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora biegu

7 i 8 października Kraków znów opanują biegacze w każdym wieku. I to dosłownie, bo dzień przed 9. Cracovia Półmaratonem Królewskim i Piątką dla krakowskiego sportu aktywnie czas będą spędzać dzieci i młodzież. W programie weekendu także panel edukacyjny oraz strefy atrakcji i aktywności ekologicznych.


Mini Melts Kraków Run

Od drugiej edycji rywalizacji półmaratończyków na krakowskich ulicach (2015 rok) bazą wydarzenia jest TAURON Arena Kraków. Przy największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce drugi rok z rzędu odbędą się też zawody dla najmłodszych. W sobotę 7 października w biegach pod nazwą Mini Melts Kraków Run weźmie udział około dwa tysiące dzieci i młodzieży od 3. do 13. roku życia.

Wystartują na pięciu dystansach, od 50 do 250 metrów. Organizatorzy nie będą mierzyć czasu, ponieważ celem nie jest rywalizacja, a propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia. Każdy uczestnik otrzyma w Biurze Zawodów numer startowy oraz pamiątkową koszulkę. Wszystkie dzieci, które ukończą bieg dostaną medale, a także upominki od sponsorów.

Dostępne są jeszcze miejsca w kategorii „Szkraby (roczniki 2019-2020) i „Małolaty” (2010-2012). Zapisać będzie się można 6 października w Biurze Zawodów w TAURON Arenie Kraków. Starty wszystkich kategorii wiekowych – od najmłodszych do najstarszych od godziny 11 do 15:15.

Biegi dla dzieci i młodzieży przy TAURON Arenie Kraków, fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Biegi dla dzieci i młodzieży przy TAURON Arenie Kraków, fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie


Atrakcje dla najmłodszych i panel edukacyjny

Także w sobotę, w godzinach 11-17, na spragnione atrakcji dzieci będą czekać strefy aktywności. Sponsor Tytularny zawodów, znany producent lodów, firma Mini Melts zadba o kulkolot z lodami. Będzie też maskotka Melty, dmuchańce i strefa relaksu. Policja i Straż Miejska zapraszają na stoiska edukacyjne i pokazy samochodów.

W strefie aktywności ekologicznych skorzystać będzie można z szerokiej oferty atrakcji przygotowanych przez Lasy Państwowe, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa i Zarząd Zieleni Miejskiej. W planach są m.in. łamigłówki, strefy: ochrony środowiska, recyklingowa i zielonej energii, a także warsztaty z tworzenia łańcuchów pokarmowych i cykli rozwojowych owadów zamieszkujących Las Wolski.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży przy TAURON Arenie Kraków, fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Atrakcje dla dzieci i młodzieży przy TAURON Arenie Kraków, fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Dla dorosłych biegaczy 7 października przygotowano specjalny panel edukacyjny „Różne oblicza biegania”. Doświadczeni zawodnicy i specjaliści podzielą się swoją wiedzą w czasie zaplanowanych prelekcji, a także odpowiedzą na pytania biegaczy. Panel odbędzie się w godzinach 12-15:10 w strefie EXPO na poziomie A TAURON Areny Kraków.

W niedzielę dwa dystanse

W niedzielę o godzinie 10 z ulicy Lema przed TAURON Areną Kraków na trasę wyruszą uczestnicy 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego (21km 97,5 m) oraz Piątki dla krakowskiego sportu (5 km), którzy wbiegną na metę zlokalizowaną w środku hali, przy blasku świateł. Na obu dystansach rywalizować będzie mogło odpowiednio 8888 i 1500 osób. Rejestracja internetowa do półmaratonu i biegu na 5 km potrwa do piątku 29 września włącznie. Jeżeli zostaną wolne miejsca, będzie się można zapisać w dniach 6-7 października w Biurze Zawodów w TAURON Arenie Kraków.

8. Cracovia Półmaraton Królewski, fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora biegu
8. Cracovia Półmaraton Królewski, fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora biegu

Bieg na 5 km nawiązuje do ważnych wydarzeń w historii naszego kraju i miasta, a w 2022 roku promował III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. W 2017 roku biegacze uczcili dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, w 2018 – setną rocznicę odzyskania niepodległości, a w 2019 – setną rocznicę powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tym razem Piątką dla krakowskiego sportu zostaną zainaugurowane obchody przypadającego w tym roku 15-lecia Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Śniadanie Biegowe

Od początku roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizator imprez Królewskiej Triady Biegowej (20. Cracovia Maraton, PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców i 9. Cracovia Półmaraton Królewski) zaprasza dorosłych na zajęcia „Biegaj w Krakowie!”, w czasie których można przygotować formę startową i uzyskać cenne rady ekspertów.

W najbliższą sobotę 30 września zajęcia będą miały formułę Śniadania Biegowego. Po wspólnym treningu uczestnicy spotkają się przy zdrowym posiłku w hotelu ibis Kraków Centrum. Gościem specjalnym będzie Kasia Biłous – dietetyczka sportowa, ekspertka ASICS. Zbiórka o godzinie 10 przed Sklepem Biegacza w pasażu Stadionu Miejskiego Cracovia przy ul. Józefa Kałuży 1.