AWF dorobiła się pracowni wibroterapii. To jedyne takie miejsce w Polsce [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek, 12 stycznia w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w Polsce pracowni wibroterapii. Nowa pracownia to miejsce stworzone dla studentów do nauki nowych metod w rehabilitacji i regeneracji po treningu sportowym, ale także dla naukowców pracujących nad wykorzystaniem wibroterapii w medycynie i sporcie.

Kilkadziesiąt lat badań

Według Jacka Sikory, właściciela firmy Vitberg, odpowiedzialnej za projekt i wyposażenie pracowni, to pierwsze takie miejsce w skali kraju, a być może nawet Europy. Powstanie pracowni jest wynikiem kilkudziesięciu lat badań prowadzonych przez firmę z Nowego Sącza. W pracowni na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie znalazło się dziewięć stanowisk wyposażonych w sprzęt stosowany w wibroterapii, który można wykorzystać do regeneracji po wysiłku fizycznym, ale również w procesach badawczych.

Medycyna, sport, kosmetologia

- Nasza akademia od lat prowadzi studia interdyscyplinarne, dlatego oprócz przedmiotów typowo humanistycznych realizujemy duży blok zajęć biologicznych i medycznych związanych z fizjoterapią – mówi prof. dr hab. Aleksander Tyka, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. – Ostatnio zainteresowaliśmy się wpływem czynników fizykalnych na organizm człowieka, przede wszystkim wibracji. W badaniach pilotażowych zaobserwowaliśmy wpływ na zachowanie organizmu m.in. po wysiłku fizycznym. W przypadku przeciążeń stawów kolanowych wdrożenie wibracji powodowało ustępowanie dolegliwości i zwiększenie przepływu krwi nawet o kilkanaście procent. Mało tego, podobna reakcja organizmu, pojawiła się u osób nieaktywnych fizycznie – dodaje. Jak wynika z badań naukowców z AWF, wibroterapia może być również wykorzystywana w kosmetologii, ponieważ wibracje mogą mieć istotny wpływ na strukturę tkanki tłuszczowej.

Symbioza nauki i przemysłu

Pracowania wibroterapii będzie miała charakter zarówno dydaktyczny, jak i naukowy. Będą w niej prowadzone zajęcia, które są ujęte w kartach danych przedmiotów, czyli fizykoterapii, odnowy biologicznej czy fizjologii sportu oraz realizowane projekty badawcze. – O kategorii uczelni decyduje produkcja naukowa przede wszystkim o zasięgu narodowym, dlatego chcemy, aby wyniki badań, które uzyskamy w pracowni, były cytowane przez międzynarodową społeczność – podkreśla Tyka. – Wibroterapia sprowadza się do symbiozy nauki z przemysłem, co przynosi obopólną korzyść. Z jednej strony jest to świetna reklama dla tego niszowego przemysłu, a z drugiej, jeśli uda nam się stwierdzić, że konkretne działania fizykalne przynoszą wymierne efekty, to będzie to niesamowicie ważne również dla ogółu społeczeństwa.