AWF dorobiła się pracowni wibroterapii. To jedyne takie miejsce w Polsce [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek, 12 stycznia w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w Polsce pracowni wibroterapii. Nowa pracownia to miejsce stworzone dla studentów do nauki nowych metod w rehabilitacji i regeneracji po treningu sportowym, ale także dla naukowców pracujących nad wykorzystaniem wibroterapii w medycynie i sporcie.

Kilkadziesiąt lat badań

Według Jacka Sikory, właściciela firmy Vitberg, odpowiedzialnej za projekt i wyposażenie pracowni, to pierwsze takie miejsce w skali kraju, a być może nawet Europy. Powstanie pracowni jest wynikiem kilkudziesięciu lat badań prowadzonych przez firmę z Nowego Sącza. W pracowni na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie znalazło się dziewięć stanowisk wyposażonych w sprzęt stosowany w wibroterapii, który można wykorzystać do regeneracji po wysiłku fizycznym, ale również w procesach badawczych.

Medycyna, sport, kosmetologia

- Nasza akademia od lat prowadzi studia interdyscyplinarne, dlatego oprócz przedmiotów typowo humanistycznych realizujemy duży blok zajęć biologicznych i medycznych związanych z fizjoterapią – mówi prof. dr hab. Aleksander Tyka, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. – Ostatnio zainteresowaliśmy się wpływem czynników fizykalnych na organizm człowieka, przede wszystkim wibracji. W badaniach pilotażowych zaobserwowaliśmy wpływ na zachowanie organizmu m.in. po wysiłku fizycznym. W przypadku przeciążeń stawów kolanowych wdrożenie wibracji powodowało ustępowanie dolegliwości i zwiększenie przepływu krwi nawet o kilkanaście procent. Mało tego, podobna reakcja organizmu, pojawiła się u osób nieaktywnych fizycznie – dodaje. Jak wynika z badań naukowców z AWF, wibroterapia może być również wykorzystywana w kosmetologii, ponieważ wibracje mogą mieć istotny wpływ na strukturę tkanki tłuszczowej.

Symbioza nauki i przemysłu

Pracowania wibroterapii będzie miała charakter zarówno dydaktyczny, jak i naukowy. Będą w niej prowadzone zajęcia, które są ujęte w kartach danych przedmiotów, czyli fizykoterapii, odnowy biologicznej czy fizjologii sportu oraz realizowane projekty badawcze. – O kategorii uczelni decyduje produkcja naukowa przede wszystkim o zasięgu narodowym, dlatego chcemy, aby wyniki badań, które uzyskamy w pracowni, były cytowane przez międzynarodową społeczność – podkreśla Tyka. – Wibroterapia sprowadza się do symbiozy nauki z przemysłem, co przynosi obopólną korzyść. Z jednej strony jest to świetna reklama dla tego niszowego przemysłu, a z drugiej, jeśli uda nam się stwierdzić, że konkretne działania fizykalne przynoszą wymierne efekty, to będzie to niesamowicie ważne również dla ogółu społeczeństwa.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne