Dorobek krakowskiego sportu na wystawie. Otworzył ją H. Kasperczak [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 9 do 24 października w Galerii Krakowskiej można oglądać wystawę pt. „Historia krakowskiego sportu”. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa obiecało, że po zakończonych remontach dla eksponatów znajdzie się stałe miejsce w jego siedzibie.

Żużlowy motor, medale olimpijskie, puchary, dyplomy, klubowe legitymacje i wiele innych eksponatów zostało wystawionych na poziomie -1 galerii przy salonie Empik.

Na otwarciu pojawił się między innymi Henryk Kasperczak, wybitny polski piłkarz i trener, autor wielu sukcesów Wisły. Szkoleniowiec przekazał autorom wystawy dwa cenne krążki: brązowy za trzecie miejsce podczas mistrzostw świata w 1974 roku i srebrny z igrzysk olimpijskich z 1976.

– Nie zastanawiałem się ani chwili. Mam wiele pamiątek, więc postanowiłem się nimi podzielić. To świetna sprawa – mówi o wystawie, która za jakiś czas ma trafić do Muzeum Historycznego.

Pamiątki giną

Januszowi Koziołowi, pełnomocnikowi prezydenta obiecał to dyrektor muzeum, Michał Niezabitowski.

Kozioł od kilku lat zabiegał o powstanie muzeum krakowskiego sportu. – Refleksja naszła mnie kilka lat temu, podczas spotkania z przedstawicielem jednego z mniejszych klubów. Rozmawialiśmy na inne tematy, ale w pewnym momencie pan prezes powiedział, że kolekcjoner oferował im kupno medalu ich dawnego zawodnika. Nie mieli takich pieniędzy, nie wzięli namiarów. Szkoda, bo Muzeum Historyczne chętnie by taki medal odkupiło – mówi Kozioł.

– Krakowski sport ma piękną historię i wiele sukcesów. I mówię nie tylko o dużych klubach, ale także tych mniejszych, dzielnicowych. Mają swoje trofea, które czasem niestety przepadają, gubią się. Dlatego warto to wszystko zgromadzić w jednym miejscu – tłumaczy doradca Jacka Majchrowskiego.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne