Juvenia gotowa do sezonu. Nowy format rozgrywek

Archiwum fot. LoveKraków.pl

Rugbystki Juvenii Kraków 2018 rok rozpoczęły od kompletu zwycięstw w zaległym turnieju mistrzostw Polski. Seniorzy rywalizację w ekstralidze rozpoczną w Wielką Sobotę wyjazdowym meczem z Budowlanymi Lublin.

W minioną sobotę kobieca drużyna Juvenii nie miała sobie równych podczas turnieju w Poznaniu. Decydujące spotkanie z Miedziowymi Lubin (36:0) dało im awans do najlepszej czwórki w kraju. Kolejne turnieje w ramach mistrzostw Polski odbędą się w Warszawie, Rudzie Śląskiej, Lubinie i Gdańsku.

W zimie nieco zmienił się skład rugbystek. W ekipie Smoków nie grają już Anna Święta i Paulina Rut, które wyprowadziły się z Krakowa. Po kontuzji do zespołu wróciła Iwona Zaklikowska-Sobolew, a po urodzeniu dziecka Marcelina Wszołek-Duda. Do drużyny dołączyły trzy zdolne juniorki: Beata Juszczak, Karolina Warzecha i Justyna Sawicka.

Nowy format rozgrywek mężczyzn

W najbliższy weekend rywalizację rozpoczną seniorzy Juvenii. W tym roku doszło do zmian w systemie rozgrywek. W pierwszej części drużyny zostały podzielone na dwie grupy po pięć zespołów. Po rozegraniu spotkań każdy z każdym trzy najlepsze awansują do grypy mistrzowskiej, a zespoły z miejsc 4–5 będą bić się o utrzymanie.

Podopieczni Konrada Jarosza pierwszy mecz zagrają 31 marca na boisku Budowlanych Lublin. W grupie B Juvenię czekają także spotkania ze Skrą Warszawa, Ogniwem Sopot i Pogonią Siedlce.

Juniorzy, razem z drużyną seniorów, do sezonu przygotowywali się m.in. na obozie w Szczyrku. Oprócz trenerów Jarosza i Łukasza Kościelniaka, zajęcia prowadził współpracujący z Juvenią Conrad Bashoff, szkoleniowiec z RPA.

– To był bardzo dobry obóz. W porównaniu do ubiegłego roku więcej uwagi poświęciliśmy aspektom techniki oraz wypracowania schematów gry. Mieliśmy na początku spotkanie z trenerami i każdy postawił przed sobą jasne cele na ten rok. Juvenię stać na wiele. Musimy – bo także czuję się członkiem klubu – być jeszcze szybsi, sprawniejsi i grać mądrzejsze rugby. Nie zamknęliśmy zawodników w sztywnych ramach. Znają strukturę gry i w jej obrębie zawsze mają kilka możliwości rozegrania – mówi Bashoff, który pochwalił również grupę juniorską.

Widać zmiany na lepsze

Zgrupowanie pozytywnie ocenił również pierwszy trener Jarosz. – Rozegraliśmy mecz kontrolny z Dragonem Brno, który wygraliśmy w przyłożeniach 2:1. Spotkanie pokazało, że kiedy pilnujemy ustalonych schematów, potrafimy być bardzo groźni. Niektórzy mają jeszcze problemy z odnalezieniem się na boisku w nowych ustawieniach, ale widać zmiany na lepsze. Równie ważne jest to, że podczas sparingu bardzo dobrze funkcjonowała obrona, a to kluczowy element w zbliżającym się sezonie ekstraligi.

W 2018 roku szeregi ekipy z Błoń drużyny zasiliło kilku zawodników Biało-Czarnych Nowy Sącz oraz RK Ruda Śląska. Zespół opuścili natomiast Konstantyn Bezwerhij i Artur Fursenko (przenieśli się do Lechii Gdańsk) oraz Marcin Siemaszko i Andrei Cebotari (Pogoń Siedlce).

Od 24 marca dziewięciu juniorów Juvenii walczy z kadrą Polski w mistrzostwach Europy do lat 18, których gospodarzem jest Poznań.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne