Kibice Wisły bronią stadionu przed pomysłami miasta

Zdjęcie archiwalne, rok 2015 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stowarzyszenie Socios Wisła zbiera podpisy pod petycją do prezydenta Majchrowskiego. Kibice apelują o zmianę planów dotyczących stadionu.

Chodzi o zamierzenia przedstawiane przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, w których jest mowa m.in. o budowie parkingów kubaturowych przy stadionie i adaptacji przestrzeni pod trybunami na biura dla urzędników. – Obawiamy się, że działania zaproponowane przez ZDMK przyczynią się jedynie do dalszego obniżenia wartości tego obiektu – piszą autorzy i ubolewają, że nie zrealizowano zapowiedzi z czasów budowy stadionu, mówiących o otwarciu punktów usługowych i gastronomicznych, możliwości organizacji koncertów, powstaniu muzeum Wisły i o innych atrakcjach.

Usługi, a nie biura

Apel kibiców do prezydenta zawiera się w kilku punktach. Chodzi przede wszystkim o to, by przygotowana została całościowa koncepcja zagospodarowania obiektu, bo proponowane rozwiązania cząstkowe nie będą skuteczne. By było to możliwe, potrzeba po pierwsze bliskiej współpracy pomiędzy Wisłą a miastem, tak by obiekt stał się rentowny zarówno dla miasta jak i dla klubu. Po drugie, remonty powinny zmierzać nie w stronę tworzenia biur, a powierzchni atrakcyjnych dla zewnętrznych dzierżawców, np. restauracji, klubów fitness, sklepów czy punktów usługowych.

Odgrodzony płotami i asfaltem

Po trzecie, autorzy petycji postulują ułatwienie dostępu do stadionu. – Wielką zaletą stadionu jest jego położenie w atrakcyjnej lokalizacji, przyciągającej mieszkańców Krakowa. Bliskość Błoń, Parku Jordana i Miasteczka Studenckiego AGH sprawia, że w okolicy stadionu codziennie przebywa bardzo dużo osób. Jednak obecne urządzenie stadionu całkowicie zaprzepaszcza ten potencjał. Stadion od Parku Jordana odgradza płot bez wygodnego przejścia, od ul. Reymonta i od alei 3-ego Maja stadion oddzielają kolejne płoty i morze asfaltu. Apelujemy, by w planach przebudowy stadionu uwzględnić adaptację okolicy w sposób otwierający stadion na mieszkańców, zachęcający do przychodzenia na obiekt i korzystania z punktów usługowych, które docelowo powinny tam funkcjonować – czytamy w treści pisma.

Zdecydowane „nie” dla piętrowych parkingów

Kibice przeciwstawiają się też zdecydowanie pomysłowi budowy parkingów kubaturowych. W ich ocenie takie obiekty doprowadzą do zdewastowania bezcennej przestrzeni publicznej, jaką są okolice stadionu. W ich ocenie zamiast parkingów kubaturowych powinny powstać podziemne, które nie zniszczą krajobrazu i pozwolą zachować sportowo-rekreacyjny charakter tego miejsca.

Pełną treść petycji można znaleźć TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne