Kolejna uczelnia przygotowuje się do rozbudowy bazy sportowej

Planowane centrum sportu i rekreacji (na środku) fot. Agencja Projektowa Architektury Ekspo

Uniwersytet Pedagogiczny zakłada, że w trzy lata zdoła wybudować nowe centrum sportu i rekreacji. Szacuje, że na inwestycję wyda około 50 mln zł.

W ostatnim czasie krakowskie uczelnie nie tylko otwierają lub planują powstanie kolejnych budynków dydaktycznych. Stawiają również na inwestycje związane z infrastrukturą sportową. Priorytetem jest polepszenie warunków studentów, ale istotna jest także prowadzona przy okazji działalność komercyjna.

Na początku roku akademickiego Politechnika Krakowska otworzyła nową halę do gry w tenisa. Akademia Górniczo-Hutnicza wykonuje kolejne kroki, by w przyszłym roku ruszyć z budową nowej, wielofunkcyjnej hali sportowej.

Obok akademików

Plany ma także Uniwersytet Pedagogiczny, na którym studiuje 12,5 tysiąca młodych ludzi. Budynek przy ul. Ingardena 4, gdzie znajduje się między innymi 25-metrowy basen, zaczyna być niewystarczający, a nie można go rozbudować.Zapadła więc decyzja, że powstanie kolejny obiekt. Ma stanąć na ulicy Armii Krajowej, na terenie przy akademikach „Krakowiak” i „Pod Kolumnami”. Uczelnia jest już właścicielem części potzebnych gruntów, które wcześniej należały do osób prywatnych. Pozostałe chce pozyskać od miasta.  – Czekamy na ich wycenę – informuje Dorota Rojek-Koryzna, rzecznik UP. 

Trzy poziomy 

Jesienią zakończyły się przygotowania koncepcji funkcjonalno-przestrzennej planowanego centrum. Budynek ma mieć ponad 4,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W podziemiu mają się znaleźć dwa boiska do squasha, siłownia oraz sale fitness i crossfit. Parter, oprócz wejścia do budynku, ma pomieścić szatnie z zapleczem sanitarnym i salę konferencyjną na 50 osób. Na pierwszym piętrze powstanie pełnowymiarowe boisko do gier zespołowych z widownią na 100 miejsc. W hali planowana jest także ścianka wspinaczkowa. 

– Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane przeszkody i utrudnienia, obiekt ma powstać w ciągu trzech lat. Koszt szacujemy na 50 mln zł –mówiRojek-Koryzna.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza