Kolejny powód, by pojechać nad Bagry. Powstanie nowy obiekt dla żądnych wrażeń

Pumptruck. Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Przy wschodniej plaży zalewu Bagry pojawi się pumptruck, czyli niewielki tor z przeszkodami przeznaczony przede wszystkim dla rowerzystów.

Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił przetarg na budowę toru w trybie zaprojektuj i wykonaj. Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków budżetu obywatelskiego. W edycji z 2021 roku projekt zdobył 2046 głosów mieszkańców Dzielnicy XIII Podgórze. Przygotowanie i samą budowę wyceniono na 250 tysięcy złotych.

Tor zostanie wykonany w z modułowych elementów, na drewnianej konstrukcji. Będzie się składał z muld, profilowanych zakrętów i hopek umożliwiających rozpędzenie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Przewidziane parametry: długość min. 60 m, powierzchnia 12x22 m, strefa bezpieczeństwa 16x26 m.

Niedaleko tężni

Jak argumentowali autorzy projektu, pierwszy w dzielnicy pumptruck stanowić będzie idealne dopełnienie infrastruktury sportowej i rekreacyjnej przy wschodniej plaży zalewu Bagry. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się już flowpark (ścieżka do ćwiczeń) i tężnia solankowa, a w pobliżu miejsca wybranego na lokalizację toru przebiegają ścieżki rowerowe.

„Powstanie toru rowerowego nie będzie wiązało się z ingerencją w zagospodarowany już teren parku Bagry Wielkie, ponieważ jego lokalizacja planowana jest na obszarze zaniedbanej części parku, gdzie przebiega obecnie stara, wyłączona z użytku droga szutrowa” – pisali we wniosku autorzy projektu.

W tym roku nad zalewem Bagry będzie realizowany także drugi projekt dzielnicowy budżetu obywatelskiego z 2021 roku. Zarząd Zieleni Miejskiej ma tam postawić „kaczkomaty”, a więc urządzenia, które dozują odpowiedni dla ptaków pokarm – mieszanki zbóż, ziaren i witamin.

Lokalizacja pumptrucka. Fot. budzet.krakow.pl
Lokalizacja pumptrucka. Fot. budzet.krakow.pl


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze