Lotto 71. Mistrzostwa Polski w slalomie kajakowym

Zawody zapowiadają się niezwykle interesująco, nie tylko ze względu rywalizacje o Czempionat w Kraju, ale również ze względu na walkę o kwalifikacje do kadry narodowej.

Tylko trzech najlepszych zawodników z każdej konkurencji ma szanse reprezentować w tym roku Polskę na zwodach międzynarodowych. Mistrzostwa Polski będą ostatnim elementem w tej rywalizacji, po zawodach i podliczeniu punktów zostanie podany skład kadry narodowej.

Najciekawsza walka zapowiada się jak zwykle w K1M, czyli wśród kajakarzy gdzie o w walce o złoto głównymi faworytami są doświadczony Dariusz Popiela aktualny Mistrz, Mateusz Polaczyk i Michał Pasiut. Niespodziankę na pewno będzie chciał sprawić Krzysztof Majerczak reprezentujący Krakowski Klub Kajakowy, który bardzo dobrze spisuje się na początku sezonu i cały czas liczy się w walce o powołanie do kadry seniorów.

Wśród Pań pływających na kajakach (K1K), będziemy mogli zobaczyć pojedynek między Natalią Pacierpnik , która ma udany początek sezonu, a Klaudia Zwolińska zeszłoroczna złota medalistka, która z powodów zdrowotnych później rozpoczęła przygotowania do obecnego sezonu. W walce o medale liczyć się będą jeszcze Julia Jeleńska, Edyta Rosiek.

C1M, czyli Kanadyjki mężczyzn tutaj rywalizacja będzie również ciekawia, za faworyta uchodzi Grzegorz Hedwig, jednak w dobrej dyspozycji są również Kacper Sztuba, aktualny mistrz i Igor Sztuba. Nie można też zapominać o Przemysławie Nowaku Mistrzu Świata do lat 23 z 2018 roku.

U Kanadyjkarek sprawa w tym sezonie wygląda dość ciekawie, konkurencja ta zadebiutuje w Tokyo na igrzyskach olimpijskich i przez to zyskuje coraz większe zainteresowanie. Aleksandra Stach, która od 2016 r. zdominowała w naszym kraju tę konkurencję. Teraz za sprawą pojawienia się KC1 na IO, musi uważać na robiącą ogromne postępy w kanadyjce Klaudie Zwolińska, która poszła w ślady Jessiki Fox i startuje zarówno w kajaku, jak i kanadyjce.

Na mistrzostwach startować będą jeszcze osady w C2 Mixt, to właśnie w tej konkurencji w 2018 roku Polska wywalczyła złoto na Mistrzostwach Świata w Rio, dokonali tego Aleksandra Stach i Marcin Pochwała, których oczywiście również zobaczymy na zawodach.

Oprócz klasycznego slalomu kajakowego odbędą się tez po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w Extreme Slalomie, jest to niezwykle widowiskowa dyscyplina, która zadebiutuje w 2024 r. na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Zawodnicy startują tutaj ze specjalnej rampy, w jednym przejeździe bierze udział 4 kajakarzy, celem jest tu, dopłyniecie do mety jako pierwszy, po drodze opływając specjalne bramki, oraz w wyznaczonej strefie robiąc pełna Eskimoskę, czyli obrót w kajaku w dłuż jego osi o 360 stopni.

Tutaj bardzo ciężko wskazać faworytów, oficjalne zawody w tej dyscyplinie odbyły się w Polsce dopiero raz i miało to miejsce na Pucharze Świata w 2018 roku, również w Krakowie. Podczas Pś 2018 w Extreme Slalomie Polskę reprezentowało dwóch zawodników Michał Woś i Rafał Polaczyk i to oni z racji doświadczenia mogą mieć duże szanse w walce z pozostałymi zawodnikami. Jednak nie można zapomnieć o Bartoszu Czaudernie, czołowym polskim kajakarzu Freestylowym i aktualnym wicemistrzu europy, który również wystartuje w Extreme Slalomie. Ma on doświadczenie, gdyż często podobne zawody odbywają się jako imprezy towarzyszące przy zawodach freestylowych. Wśród Pań jest jedna wielka niewiadoma.

To jednak są tylko przewidywania o tym, kto sięgnie po medale, będzie można się przekonać na żywo podczas zawodów, które odbędą się na torze kajakarstwa górskiego Kolna, przy ul. kolnej 2 w dniach 17-19 maja. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

PIĄTEK, 17.05.2019

14:00 kwalifikacje: C-1K, C-1M, K-1M, K-1K - I przejazd (interwał 60 sek.)

16:00 kwalifikacje: II przejazd

17:00 kwalifikacje: C-2 Mixed (interwał 60 sek.)

17:30-19:00 ustawianie trasy na półfinały i finały


SOBOTA, 18.05.2019

10.00 półfinały: C-1K, C-1M, K-1M, K-1K (interwał 60 sek.)

12.00-14:00 przerwa

14:00-16:00 finał B i finał A: C-1K, C-1M, K-1M, K-1K (interwał 90 sek.)

16:00-17:30 trening konkurencji Extreme Slalom

NIEDZIELA, 19.05.2019

10:30 zespoły: 3xC-1K, 3xC-1M, 3xK-1M, 3xK-1K, 3xC-2Mixed

12:00-13:30 Extreme Slalom: K-1 kobiet, K-1 mężczyzn

14:00 Ceremonia Medalowa

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne