M. Sarapata spalona w sporcie. W zawodzie też może mieć problemy

Marzena Sarapata fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Była prezes TS Wisła Kraków i Wisły Kraków SA figuruje w rejestrze Okręgowej Izby Radców Prawnych. Czy wkrótce się to zmieni? „Radcowie prawni i aplikanci radcowscy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godnością zawodu (…)” – czytamy w ustawie o radcach prawnych.

Działalność Sarapaty w Wiśle budzi wiele wątpliwości. W grudniu kobieta zrezygnowała z funkcji prezesa w Towarzystwie Sportowym i piłkarskiej spółce. Stało się to kilka dni po tym, gdy TS sprzedał akcje klubu funduszom Alelega i Noble Capital Partners. Od tego czasu z Sarapatą nie ma kontaktu.

– Rezygnacja nadeszła pocztą – poinformował w piątek Szymon Michlowicz, wiceprezes TS.

We wtorek rano na polecenie prokuratury przeszukane zostały siedziby klubów przy ulicy Reymonta. Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi śledztwo pod kątem nadużycia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz wyrządzenia szkody majątkowej przez osoby zajmujące się sprawami majątkowymi Wisły Kraków.

Okręgowa Izba Radców Prawnych dotąd nie wszczęła postępowania dyscyplinarnego wobec Marzeny Sarapaty. – Do tej pory nie wpłynęła oficjalna skarga na radczynię prawną, o której mowa. Rzecznik dyscyplinarny nie prowadzi postępowania – mówi nam Marcin Sala-Szczypiński, dziekan krakowskiej izby.

Ustawa i kodeks

Rzecznik prasowa Karolina Kolary wskazuje, że skargę może złożyć dowolna osoba. – Rzecznik dyscyplinarny może również wszcząć postępowanie z urzędu. Na chwilę obecną posiada wyłącznie informacje pochodzące z mediów. Muszą one zostać zweryfikowane przed podjęciem ewentualnych dalszych działań – informuje Kolary.

Ustawa o radcach prawnych precyzyjnie wskazuje podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej. W artykule 64 czytamy, że niedozwolone jest „postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki i godnością zawodu”. Karami dyscyplinarnymi są upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie prawa do wykonywania zawodu na czas od trzech miesięcy do pięciu lat lub pozbawienie prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego.

Z kolei artykuł 11 kodeksu etyki radcy prawnego wskazuje, że „radca prawny obowiązany jest dbać o godność zawodu nie tylko przy wykonywaniu czynności zawodowych, ale również w działalności publicznej i w życiu prywatnym”.

Dalej czytamy, że „naruszeniem godności zawodu radcy prawnego jest w szczególności takie postępowanie radcy prawnego, które mogłoby zdyskredytować go w opinii publicznej lub podważyć zaufanie do zawodu radcy prawnego”.

Sarapata kierowała Wisłą Kraków SA od 26 sierpnia 2016 do 22 grudnia tego roku. W Towarzystwie Sportowym funkcję prezesa zarządu sprawowała od 26 czerwca 2017 do 27 grudnia 2018.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne